Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni İstanbul'a İlk Adım 2013'te

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 yılına kadar hayata geçirileceğini söylediği projelerden biri olan Yeni İstanbul'un arazi düzenleme çalışmalarına, önümüzdeki yılbaşından itibaren başlanıyor. Eski taş ve kömür ocaklarının bulunduğu alanın zemin rehabilitasyonuyla birlikte bölgede yapılacak projeler için yapım takvimi açıklanacak.

yapi.com.tr
Yeni İstanbul'a İlk Adım 2013'te

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 yılına kadar hayata geçirileceğini söylediği projelerden biri olan Yeni İstanbul'un arazi düzenleme çalışmalarına, önümüzdeki yılbaşından itibaren başlanıyor. Eski taş ve kömür ocaklarının bulunduğu alanın zemin rehabilitasyonuyla birlikte bölgede yapılacak projeler için yapım takvimi açıklanacak. Sabah Gazetesi'nden Zeynel Yaman'ın haberine göre, 2013 yılı sonunda yapılması beklenen yerel seçimler öncesi Yeni İstanbul'la ilgili somut adımlar atılacak. Üçüncü köprü ile entegre edilecek yeni şehrin inşası da köprüyle eş zamanlı olarak tamamlanacak. Başbakan Erdoğan'ın "Genel seçimlerden sonra hemen çalışmalarına başlayacağız" dediği yeni şehir projesinin fizibilite çalışması tamamlandı. Üçüncü köprü kuzey otoyolu geçiş projesi ihalesinin tamamlanmasının ardından yeni şehir için uygulama plan çalışmaları da başlayacak.

Çukurlara dolgu

ABD'li Mimar Sidney Rasekh'in başkanlığında yürütülen proje çalışmasının bitmesiyle birlikte arazideki plan çalışmaları için ekipler oluşturulacak. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülecek plan çalışmaları kapsamında 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar yapılacak. 2013 sonunda yapılması beklenen yerel seçimler öncesinde, plan çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Eski kömür ve taşocakları olarak bilinen arazinin topografik yapısının düzeltilerek inşa için uygun hale getirilme çalışmalarına ise önümüzdeki yılbaşından itibaren başlanacak. Uzun yıllardır atıl durumda yer alan arazide çukurlar içindeki su birikintileri temizlenerek dolgu yapılacak. Depreme karşı dayanıklı bir yapıya sahip bölgede hafriyat ve düzenleme için iş makineleri çalışmaya başlayacak.

Arsa payı kamuya yük olmayacak

Şehirde yapılacak kamu binaları, olimpiyat köyü ve kamu hizmet merkezlerinin arsaları, özel sektörün elindeki arazilerden kamu kullanımına terk edilecek arsa paylarından sağlanacak. Proje bu sayede kamuya ekonomik yük getirmeyecek. Özel sektör arazisinden kamuya terk edilecek arsa payları, bu nedenle yüzde 47 gibi yüksek bir oranda tutuldu. Uluslararası finans ve yatırım gruplarının ilgisini çeken proje, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Hong Kong, Singapur ve Dubai modeli örnek alınarak düzenlenecek serbest ticaret bölgesinde ekonomik hareketlilik oluşturularak, istihdam ve kaynak kullanımı sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-istanbula-ilk-adim-2013te_100449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!