Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yeni Kent' ile İlgili İmar Planı Krizi Çözüldü!

Konak Belediye Meclisi’nde krize neden olan Yeni Kent Merkezi’ne ait imar planları Büyükşehir Belediyesi meclis oturumunda oy birliğiyle kabul edildi. Çözüme kavuşan planların böylece önü açılmış oldu.

yapi.com.tr
'Yeni Kent' ile İlgili İmar Planı Krizi Çözüldü!

İzmir'de uzun süredir tartışmalara neden olan kent merkeziyle ilgili imar planı krizi çözüme kavuştu. Bayraklı-Turan ve Konak-Alsancak arasını kapsayan ve yatırımcıların merakla beklediği Yeni Kent Merkezi imar planları, dün gerçekleşen  İzmir  Büyükşehir Belediyesi meclis oturumunda kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında Bayraklı Turan ve Konak Alsancak kıyı kesimini kapsayan yeni bir imar planı değişiklikleri yapmış, değişikliklere çeşitli meslek odaları itiraz edince konu yargıya taşınmıştı. Planlar mahkeme tarafından iptal edilmiş ve Büyükşehir Belediyesi 2016'da planda değişikler yapmıştı.

Bu süreçte İzmir 5. İdare Mahkemesi, Aralık 2016’da yürürlükte olan 1/1000 ölçekli planların yürütmesini durdurdu. Yeni planları Konak Belediye Meclisi’nin kabul etmemesi nedeniyle mahkeme kararı, imar krizi yarattı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Meclis’te yeni planın onaylanmamasını dava konusu yapmadı. Planlarla ilgili kararı Büyükşehir Meclisi’nin vermesinin yolunu açtı. Büyükşehir Meclisi, şubat ayı gündemine giren plan önergesi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevkedildi. Konuyu inceleyen Komisyon, 1/1000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Planı’nı “Turizm-Ticaret” kullanımını tarifleyen plan notunu uygun buldu. Komisyon kararı, Meclis’in Mart ayı gündemine alındı.     

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kent-ile-ilgili-imar-plani-krizi-cozuldu_156986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!