Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Limanla Turizme Açılacak Nargile ve Çay Bahçeleri Kalkacak

Karaköy’ü de içine alan Galata Port Projesi çerçevesinde yeniden yapılandırılacak olan Kabataş’ta, küçük butik oteller yapılarak, yeni alışveriş merkezleri devreye sokulacak.

Hürriyet-Emlakaraköy’ü de içine alan Galata Port Projesi çerçevesinde yeniden yapılandırılacak olan Kabataş’ta, küçük butik oteller yapılarak, yeni alışveriş merkezleri devreye sokulacak. Şu an bir şantiye görünümünde olan sahil, metronun açılmasıyla birlikte yeniden düzenlenecek. Sahildeki nargile ve çay bahçeleri kaldırılarak, yerlerine yürüyüş parkurları oluşturulacak. Böylece, bölgenin turizm açısından gelişimi sağlanacak.

Tarihi dokusu, eşsiz boğaz manzarası ve kaptan köşkü evleriyle İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Kabataş, son yıllarda yabancıların da ilgi odağı oldu. Konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 80 artış gösterdiği Kabataş, Galata Port çerçevesinde yeniden yapılandırılacak. Kabataş, Fındıklı ve Gümüşsuyu’nda küçük butik oteller yapılarak, yeni alışveriş merkezleri devreye sokulacak. Ayrıca bir şantiye görünümündeki sahil kısmı, metronun açılmasıyla birlikte yeniden düzenlenecek. Sahildeki nargile ve çay bahçeleri kaldırılarak yerlerine yürüyüş parkurları oluşturulacak. Böylece, bölgenin turizm açısından gelişmesi sağlanacak.

YABANCILAR KEŞFETTİ

Mollabayırı, Setüstü, Beytül Malcı, Emektar sokak, Hacı İzzet Paşa Yokuşu gibi önde gelen semtleriyle dikkat çeken Kabataş’ta en pahalı konutları, Sarayburnu’ndan Kız Kulesi’ne kadar tüm boğaz manzarasına sahip ‘Kaptan Köşkü’ evler oluşturuyor. Bu konutların fiyatı, 500 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında değişiyor. Bölgedeki emlakçılar , sit alanı ilan edilen Boğaz hattında, bakımlı bina sayısının son derece az olduğuna dikkat çekerek, “Yabancıların yeni keşfettiği Kabataş’ta fiyatlar her geçen gün artıyor” dedi. Eski Rum evleri ve ağaçlarla caddeleriyle meşhur olan Gümüşsuyu’nda talep, Saray Arkası Sokak’ta daire fiyatları,200 bin dolar ile 800 bin dolar arasında değişiyor.
Son yıllarda daha çok öğrencilerin rağbet ettiği Fındıklı’da ise fiyatlar üniversitelerin bulunduğu semtlerdeki gibi kayıt dönemlerinde artıyor. Ağustosun 15’i ve eylül başında hareketlenen gayrimenkul fiyatlarının Galata Port Projesiyle daha da artacağına dikkat çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Galata Port projesi sadece Karaköy ve Tophane’yi etkilemeyecek. Konutların yoğunlukta olduğu Kabataş, Fındıklı ve Gümüşsuyu’na hatta Beşiktaş’a kadar tüm sahil hattını etkileyecek. Yabancıların keşfetmeye başladığı bölge, Taksim-Kabataş metrosuyla da prestijini arttıracak” dedi.

YÜKSEK FİYATLAR SETÜSTÜ’NDE

İstanbul’da gayrimenkul piyasasında yaşanan canlılıktan etkilenen bölgeler arasında yer alan Kabataş’ta, fiyatlar son bir yıl içerisinde yüzde 80’lere varan oranda arttı. Emlakçılar, Taksim-Kabataş Metro Hattı’nın açılmasıyla bölgenin daha cazip konuma geleceğini söylüyor. Kabataş’ın en pahalı ve en fazla talep gören semtleri arasında ise Setüstü ilk sırada yer alıyor. Setüstü’nde giriş katlar 120 bin dolardan başlarken, orta katlarda fiyatlar 150 bin ile 200 bin dolar arasında değişiyor.

Bölgedeki deniz manzaralı dairelerin fiyatları ise Boğaz görüntüsü belirliyor. Bu dairelerde fiyatlar, 300 bin dolar ile 2 milyon dolar aralığında seyrediyor. Kabataş’ta kiralar 700 YTL’den başlarken, deniz manzaralı dairelerin kiraları 5 bin dolara kadar çıkıyor. Bölgenin yabancılar tarafından daha çok tercih edilen konutları ise ‘Kaptan Köşkü’ diye tabir edilen evler oluşturuyor. Sarayburnu’ndan Kız Kulesine kadar Boğaz manzarası bulunan bu evlerin fiyatları 2 milyon dolara kadar çıkarken, kiraları da 2000 YTL’den başlıyor. Kabataş’ın Mollabayırı’ndaki konutlarının fiyatı da 100 bin dolar ile 800 bin dolar arasında değişiyor. Bölgede kiralar da oldukça yüksek. Ara sokaklarda deniz görmeyen konutların kiraları bile 800 YTL’den başlıyor. Kiralar, 3.500 YTL’ye kadar çıkmasına rağmen, bu konutlara olan talep her geçen gün artıyor.
Kabataş Emlak’ın sahibi Osman Sevipten’e göre, “Bölgenin en büyük sorununu otopark oluşturuyor. Bölgenin dik yokuş, dar sokak ve yapışık nizam evlerden oluşması, araçlar için park yeri bulmayı zorlaştırıyor” dedi.

Fındıklı’nın yerlisi artık öğrenciler oldu

Kabataş’ın hemen aynında yer alan Fındıklı, yatırımcılar için yeni Cihangir olarak görülüyor. Bölgede, Beşiktaş’taki gibi konut fiyatlarını ve yükselişleri öğrenciler belirliyor. Ağustosun 15’i ve eylül ayı başında fiyatların yükseldiğini söyleyen emlakçılar, “Bölgeyi daha çok öğrenciler tercih ediyor. Artık Fındıklı’nın yerlisi çok az kaldı” diye konuşuyor. ÖSS sonuçlarının açıklanmasından sonra bölgede, önce kiralar sonra satılıklar prim yapıyor. Bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor. 750 YTL’nin altında kiralık daire bulmanın mümkün olmadığı Fındıklı’da, içine masraf yapmadan oturulabilecek konutların fiyatı, 100 bin dolardan başlıyor. Giriş katları ve ara sokaklarda ise bu fiyat 85 bin dolara kadar düşüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-limanla-turizme-acilacak-nargile-ve-cay-bahceleri-kalkacak_32778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!