Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeni Nükleer Yasa Çalışmaları Başladı

Anayasa Mahkemesi, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun kuruluşunu düzenleyen kanun hükmünde kararnameyi iptal etti. Yeni yasal düzenleme için harekete geçildi.

yapi.com.tr
Yeni Nükleer Yasa Çalışmaları Başladı

Anayasa Mahkemesi (AYM), mart ayının hemen başında, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun (NDK) kuruluşunu düzenleyen kanun hükmünde kararnameyi (KHK) iptal etti. AYM, iptal kararının 1 yıl sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. Ankara, yeni yasal düzenleme için kolları sıvadı.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; AYM, 9 Mart’ta, NDK’nın kuruluşunu düzenleyen kanun hükmünde kararnameyi iptal etti. İptal kararında, KHK’ların konu, amaç, kapsam ve ilkeleri yönünden hem dayandıkları yetki kanununa hem de Anayasa’ya uygun olmak zorunda olduğu belirtildi. Yüksek Mahkeme, NDK’nın kuruluşunu düzenleyen 702 sayılı KHK’nın, yetki kanuna aykırı olduğunu kayda geçirdi. AYM, iptal kararının 1 yıl sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı.

Yeni yasa çalışması
Ankara, yasal düzenleme için yürüttüğü çalışmaları büyük ölçüde tamamladı. Düzenlemeye, nükleer ünitelerde yaşanacak olası bir kazada, üçüncü taraflara (komşu ve bölge ülkelere) karşı mali (ve diğer) sorumlulukları içeren bir maddenin de eklenmesi gündeme geldi.

Kaynaklar, bu maddenin nükleer alanında (Viyana ve Paris sözleşmeleri ve ek protokolü) uluslararası hukuki sözleşmelerin bir gereği olduğunu, üçüncü ülkelerin karşılaşacağı zararın tazmininin esas alındığını söyledi. Düzenlemede, söz konusu maddenin yer alıp almaması konusunda son kararı siyasi irade verecek.

Çalışmaya göre, NDK’nın, var olan yapısı aynen korunacak. Buna göre Kurul; biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere toplam beş üyeden oluşacak. Kurul üyeleri Cumhurbaşkanınca atanacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-nukleer-yasa-calismalari-basladi_184879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!