Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Revize İmar Planı İAOSB’da Yapılaşma Oranını Yüzde 70’e Çıkardı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, İAOSB'da yapılaşma oranını yüzde 70 çıkaran yeni imar planına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından onay alındığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Yeni Revize İmar Planı İAOSB’da Yapılaşma Oranını Yüzde 70’e Çıkardı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, İAOSB'da yapılaşma oranını yüzde 70 çıkaran yeni imar planına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından onay alındığını bildirdi.

İAOSB olarak, Ağustos 2009'da çıkarılan OSB Yönetmeliği ile bazı şartlar sağlanarak, yapılaşma oranının yüzde 70'e çıkarılmasına izin verilmesi üzerine, vakit kaybetmeden İAOSB'nin Revize İmar Planını hazırladıklarını söyleyen Hilmi Uğurtaş, planın Bakanlık tarafından onaylandığını belirtti.

Kanun değişikliği ile gerekli şartlar sağlandığı takdirde, yüzde 10 oranında Küçük İmalat ve Tamirat, Ticaret, Eğitim ve Sağlık Hizmetleri alanlarının ilk revize İmar Planını İAOSB'nin yaptığını anlatan Uğurtaş, şunları kaydetti:

''Hazırlanıp onaylanan bu planlarla yüzde 50 olan yapılaşma oranı, tabanda yüzde 55, tüm inşaat alanında ise yüzde 70'e çıkarılmış ve Bölge katılımcımıza toplamda yüzde 40'lık bir kapalı alan artışı sağlanmıştır.

Ayrıca atıl durumda bekleyen yaklaşık 233 bin metrekarelik arazi ise küçük imalat ve tamirat, ticaret, eğitim ve sağlık hizmetleri için hizmet ve destek alanları olarak değerlendirilmek üzere planlanmıştır. Bu kapsamda kurulması düşünülen Endüstri Meslek Lisesinin yeri de imar planlarına işlenmiştir.''

Uğurtaş, İzmir'de sanayi alanı yaratmanın ne kadar zor olduğunu bildiklerini kaydederek, ''Yapılaşmanın yüzde 40 oranında artması sanayicimize ciddi ölçüde katkı sağlayacaktır. Bugün 35 bin çalışanı olan Bölgemizde, yeni yapılanmalar tamamlandıktan sonra 60 bin çalışanın olması beklenmektedir ki, bu da İAOSB'yi İzmir için ciddi bir istihdam merkezi yapacaktır'' dedi.

Bu süreçte kendilerine destek olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'e, Küçük Sanatlar ve Sanayi Siteleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Hilmi Uğurtaş, bürokratik işlemlerde zora girdikleri her aşamada kendilerine yardımcı olan İzmir Milletvekili İsmail Katmerci'den de önemli destek gördüklerini kaydetti.

Uğurtaş, EBSO hizmet binası için daha önceden tahsis edilen 33 bin metrekarelik yerin, İAOSB Yeni İmar Planlarında da bir değişikliğe uğramadan mevcut olduğunu belirterek, ''Bu alan, hizmet binası yapılmak amacıyla EBSO'ya tahsis edilmiştir, bu tahsisin kaldırılması da söz konusu değildir. EBSO'nun hizmet binasının İAOSB sınırları içinde olması, Bölgemize büyük katkı sağlayacaktır'' dedi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-revize-imar-plani-iaosbda-yapilasma-oranini-yuzde-70e-cikardi_85760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!