Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Sahne'nin Yıkılmaması İçin 'Takas' Önerisi

Devlet Tiyatroları'nın (DT) şehir merkezindeki tek sahnesi olan ve yarım asırdır tiyatroseverlere perdelerini açan Yeni Sahne'nin kurtarılması için Çankaya Belediyesi, binanın mülkiyetini üzerinde bulunduran Türkiye Ormancılar Derneği'ne (TOD) 'takas' teklifinde bulundu.

Radikal Gazetesib>Devlet Tiyatroları'nın (DT) şehir merkezindeki tek sahnesi olan ve yarım asırdır tiyatroseverlere perdelerini açan Yeni Sahne'nin kurtarılması için Çankaya Belediyesi, binanın mülkiyetini üzerinde bulunduran Türkiye Ormancılar Derneği'ne (TOD) 'takas' teklifinde bulundu. TOD öneriye henüz bir cevap vermezken, tiyatrocular yıkım kararını engellemek için belli saatlerde bina önünde nöbet tutuyor.

Geçtiğimiz şubat ayında perdelerini kapatan ve tiyatro sanatçılarıyla vatandaşların yıkım kararının engellenmesi için 'Yeni Sahne Girişimi' adı altında çeşitli etkinliklerde bulunduğu tiyatro binasının kurtarılması için yeni bir formül gündemde.

Konuyla ilgili Radikal'e konuşan Çankaya Belediyesi Başkanı Muzaffer Eryılmaz, belediye alanında bulunan Yeni Sahne'nin kamulaştırılması için ellerinde yetki bulunmaması nedeniyle TOD'a 'takas' teklifinde bulunduklarını söyledi. Tiyatro binasının TOD'un tapulu malı olduğunu anlatan Eryılmaz, bu nedenle derneğin bina alanı üzerinde istediği değişikliği yapabileceğini fakat sosyal sorumluluk çerçevesinde hareket etmelerini beklediklerini ifade etti.

Binanın Ankara'nın kültür sanat hayatında, anılarında önemli yeri olduğunu belirten Eryılmaz, derneğe, 'Gelin burayı yıkmayın, burayı daha da kıymetlenmesi için yıkıyorsunuz. Ben size buranın iki katı kıymetinde bir yeri tahsis edeceğim' dediklerini kaydetti. Eryılmaz Oran, Yıldız gibi semtler dahil Çankaya'nın 119 yerinde arsaları bulunduğunu, derneğin bu arsalardan istediğini seçebileceğini vurguladı. Binanın kurtarılması durumunda istek halinde DT'ye ücretsiz olarak tahsis edileceğini anlatan Eryılmaz, talep gelmemesi durumunda binayı amatör tiyatroların kullanımına açacaklarını belirtti.

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS) Başkanı ve Yeni Sahne Girişimi üyesi Mehmet Ege de Yeni Sahne'de binleri aşan temsil, yüzleri aşan oyun sergilendiğini ifade ederek, "Ne yazık ki DT yönetimi burayı apartman boşaltır gibi boşalttı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-sahnenin-yikilmamasi-icin-takas-onerisi_47678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!