Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Yatırımlarla Darboğazı Aşacak

2010 yılının ilk yarısını satışlar açısından olumlu bir dönem olarak değerlendirmeyen Ergün Polat İnşaat, yılın geri kalan kısmı için yatırımlarını devam ettiriyor. Alemdağ, Küçükyalı, Kartal ve Sarıyer’de yabancıları çekecek projeler geliştirmek isteyen Ergün Polat İnşaat, yılın geri kalan kısmında 2010 yılının izlerini silecek.

Milliyet Gazetesi
Yeni Yatırımlarla Darboğazı Aşacak

STRONG>Kartal, Alemdağ, Küçükyalı ve Sarıyer’de olmak üzere dört projeye başlayacak olan Ergün Polat İnşaat, ‘Atapol’ markası ile yılın ilk yarısının izlerini silecek

2010 yılının ilk yarısını satışlar açısından olumlu bir dönem olarak değerlendirmeyen Ergün Polat İnşaat, yılın geri kalan kısmı için yatırımlarını devam ettiriyor. Alemdağ, Küçükyalı, Kartal ve Sarıyer’de yabancıları çekecek projeler geliştirmek isteyen Ergün Polat İnşaat, yılın geri kalan kısmında 2010 yılının izlerini silecek.

Dört projeye başlayacak

Dört bölgede yeni projeler geliştirmeye hazırlanan Ergün Polat İnşaat, İstanbul’un en yüksek ve lüks projelerinden birini görüştüğü Avrupalı yatırımcılarla hayata geçirmek istiyor. İtalya, Yunanistan ve Arap ülkelerinden ortaklık teklifi alan Ergün Polat İnşaat, Atapol markasıyla konut ve ofis projeleri geliştirecek. İlk adımları atan firma, Alemdağ’da 20 dönüm arazi üzerinde yılsonuna kadar 15 milyon dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Kartal’da Adliye’nin yakınında yapılması planlanan ofis projesi 2 bin 500 metrekare arsa üzerinde 3 bin 500 metrekare satılabilir alandan oluşacak. Büyüklükleri 50 ile 70 metrekare arasında değişen ofislerin yer alacağı projede katlar istenirse birleştirilebilecek. Ergün Polat İnşaat, 6 milyon TL yatırım yaptığı projeye gelecek yılın ilk aylarında başlayacak.

Bu projenin dışında Kartal’da 9 bin metrekare civarında bir arsanın satın alınmasıyla ilgili görüşmeler de devam ediyor. Firma, bu arsayı aldığında bitişikteki kendi arsası ile birleştirilerek 18 bin metrekarelik alan üzerinde çevreci bina yapacak.

Küçükyalı’daki projeyi ise ‘gayrimenkul geliştirip satma’ konsepti üzerine kuran firma yaptıracağı okul, otel yada hastane yapacak. Burada  yılsonuna doğru 10 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirmeyi planlayan firma ayrıca Sarıyer’de de bahçe ve çatı dublekslerinden oluşan lüks bir konut projesi geliştirilecek.

Kötü havayı dağıtacak

Yılın ilk altı ayı değerlendirildiğinde konut satışlarının yüzde 50 oranında düştüğünü dile getiren Üretim ve Pazarlama Takım Lideri Esin Oral, sektördeki durgunluktan ciddi bir şekilde etkilendiklerini ifade etti. Haziranda teslimlerin gerçekleştiği 115 konutluk Atapol Vadi’de hedefin yarısına ulaşabildiklerini belirten Oral, “Projede farklı metrekarelerde konutlar olmasına rağmen ilk biten kısım 90 metrekareli konutlar oldu. Artık fiyatı ve kendisi küçük konutlar daha çok talep ediliyor” diye konuştu.

Bankaların kredi imkanı geleneksel düşünceyle birleştiğinde insanların artık kendi evlerinde oturmak istediğinin altını çizen Oral, “İnsanlar kira yerine kredi ödeme yolunu tercih ediyor. Bende bu görüşteyim. Toplum olarak gayrimenkulü seviyoruz” dedi.

Konut açığı 2012’de dengelenir

Türkiye'de oluşan konut stoğunun net ve sağlıklı bir şekilde tespit edilemediğini belirten Oral, “Bildiğimiz şey her yıl 500 bine yakın konut ihtiyacının olduğu ve ancak 2012 yılında dengeleneceği. Bu açıdan bakıldığında Atapol markası olarak gelecekten ümitliyiz” şeklinde konuştu.

Orta kesime konut yapmak hayal oluyor

Son beş yıldan bu yana arsa fiyatlarındaki artışın beklenin çok üzerinde olmasının maliyeti yüzde 50 artırdığına dikkat çeken Oral, “Arsa maliyetinin artışına birde malzeme fiyat artışı eklendiğinde orta gelirli kesime konut üretme imkanları giderek azalıyor” dedi.

2008'den itibaren konutta arz-talep dengesinin bozulmaya başladığını ve mevcut stokları eritme çabasının 2010'da devam edeceğini belirten Oral, “Yapılan istatisliklere göre 2009'un son çeyreğinde 110 bin konut satışı yapılırken, bu rakam 2010'un ilk çeyreğinde 85 bine geriledi. Yatırım için gayrimenkul alıp satanlar dahi şimdi beklemedeler” şeklinde konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yatirimlarla-darbogazi-asacak_81906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!