Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yenice Halkı Uyarıyor: “Sonumuzu Getiririz”

Kaz Dağları’na termik santral istemeyen Yenice halkı uyarıyor: “Kaz dağlarını yok edersek kendi sonumuzu getiririz.”

yapi.com.tr
Yenice Halkı Uyarıyor: “Sonumuzu Getiririz”

Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice’de halkın mücadelesiyle daha önceden üç kez durdurulan Yenice Çırpılar Termik Santral projesine karşı bölge sakinlerinin mücadelesi sürüyor.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Yenice’ye yapılmak istenen termik santrale karşı açılan davada bilirkişi raporu dosyaya girdi. Bilirkişi santralin ormanları ve çevreyi olumsuz etkileyeceği yönünde görüş bildirdi.

Karşı taraf bilirkişi raporuna itiraz etti. Yeni heyet yarın keşif yapacak. Eski Kayatepe muhtarı Hüseyin Soylu, santralin yapılmasını istemediklerini anımsatarak, “Tarihi Agonya Ovası’nın arkasındaki Kaz Dağları madenler, termik santraller için yok edilirse, yağmuru çeken yemyeşil dağların yerine moloz dağları oluşturulursa, işte o zaman buradaki verimli ova ve efsanelere ev sahipliği yapmış dağların sonunu, yani kendi sonumuzu kendi elimizle hazırlamış oluruz.” dedi.

Çanakkale’de 140 futbol sahası büyüklüğündeki bir alana yapılması planlanan ve yılda 3.52 milyon ton kömürle çalıştırılması öngörülen santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 29 Haziran 2018’de Çırpılar Termik Santralı projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” raporu vermişti.

Ormanları etkiler
Bunun üzerine TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası, bakanlığın kararına itiraz ederek dava açmıştı. Davayı görüşen Çanakkale İdare Mahkemesi de projeyi durdurma kararı vermişti. Proje gerçekleşirse aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biri olan bölge, kömür külüne boğulacak. Üstelik Yenice kapya biberi bölgede üretiliyor, ihraç ediliyor. Dördüncü kez gündeme gelen projeye karşı açılan davanın bilirkişi incelemesi 15 Nisan Pazartesi günü yapıldı.

Dosyaya giren bilirkişi raporunda bölge halkının lehine bir görüş bildirilerek özetle, “Çırpılar Termik Santralinin yörede uygulanması kararının, zirai yönden konunun bilimsel verilere dayanarak genişçe değerlendirilmesi sonucunda kamu yararına uygun olmadığı görüşüne varılmıştır.” denildi. Bilirkişi “projenin uygulamaya geçtiği takdirde proje yakınındaki orman alanlarının verimlilik ve orman sağlığı açısından da olumsuz etkilerinin yoğun olacağını” anlattı. Rapora itiraz edildi. Yeni heyet söz konusu bölgede keşif yapacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenice-halki-uyariyor-sonumuzu-getiririz_175594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!