Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrale Karşı Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Bartın Platformu’nca Hattat Holding’in ‘elektrik üretim lisansı’nın iptali istemiyle açılan dava Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Hattat Holding’in avukatları, termik santralın çevre ve halk sağlığına zarar vermediğini iddia eden bir savunma yaptı.

yapi.com.tr
Termik Santrale Karşı Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Hattat Holding’in Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) 2006’da başvurarak termik santral için aldığı “elektrik üretim lisansı”nın iptali davası Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Hattat Holding’in avukatları, termik santralın çevre ve halk sağlığına zarar vermediğini iddia eden bir savunma yaptı.

BirGün'den Burcu Cansu'nun haberine göre; Bartın Platformu’nun Hattat Holding’in “elektrik üretim lisansı” iptali istemiyle açtığı davaya EPDK’nın avukatları katılmadı. Bartın Platformu üyeleri ile Hattat Holding’in avukatlarının katıldığı davada kararın 15 gün içerisinde çıkması bekleniyor.

Lisans iptal edilsin
Bartın Platformu’nun avukatı Engin Uzun mahkemede, EPDK’nın Hattat Holding’e bağlı HEMA Elektrik Üretim A.Ş.’ye defalarca lisans uzatımı için kolaylık sağladığını ve lisans verirken de gerekli incelemeleri yapmadığını anlattı. Uzun, enerji lisansı için verilen süre içerisinde Hattat Holding’in elektrik üretimine başlamadığını belirtti.

Uzun, Hattat Holding’in termik santral kurulmasının yolunu açan çevre düzenleme planı ile alt planlama bölgesi için açtıkları davaların devam ettiğini vurgulayarak, lisansın iptalini talep etti. Uzun, lisans iptali ile Amasra’nın termik santral tehlikesinden kurtulacağını da anlattı.

Hattat Holding’in avukatları ise termik santralın çevre ve halk sağlığına zararı olmadığını savundu. Lisans iptali isteyen Bartın Platformu’nun dava açma ehliyeti olmadığını öne süren avukatlar, davanın süre yönünden reddini talep etti.

Karar 15 gün sonra
Duruşma sonrasında konuşan Uzun, “Davayı açma ehliyetimiz olmadığını iddia eden avukatlar bugüne kadar sekiz dava açtığımızı ve kazandığımızı unutmuş olmalı” dedi. Kararın 15 gün sonra çıkacağını söyleyen Uzun, “Lisans iptali olursa termik santral belasını bertaraf etmiş olacağız. Eğer talebimiz reddedilirse de istinaf yoluna gideceğiz. Hattat Holding Amasra’yı terk edene kadar hukuk mücadelemiz devam edecek” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrale-karsi-hukuk-mucadelesi-suruyor_174806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!