Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yenikapı Meydanı Cruise Limanı Olsun"

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Galataport’un inşaat süresinin 3-4 yıl süreceğini belirterek, “İstanbul’da cruise (lüks yolcu gemisi) için limana ihtiyaç olacak. Yenikapı’da yılda 3-4 kere miting düzenleniyor, meydan 350 gün liman olarak kullanılsın” dedi.

yapi.com.tr
"Yenikapı Meydanı Cruise Limanı Olsun"

Milliyet Gazetesi'nden Fehim Genç'in haberine göre, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, lüks yolcu gemilerinin (kruvaziyer) yanaşması için yapılacak Galataport projesi inşa edilirken İstanbul’da limana ihtiyaç olacağını belirterek, “Yenikapı miting meydanı kruvaziyer limanı olarak düzenlensin. Meydan yılda 3-4 gün kullanılıyor. Kalan 350 gün kruvaziyer gemiler kullansın” dedi.

İstanbul’un limana ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ulusoy, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan, İstanbul’u iyi bilen birisi olarak, Yenikapı’daki miting meydanının kruvaziyer gemilerin yanaşacağı bir limana dönüştürülmesini talep ediyoruz. Galataport yapılana kadar 3-4 yıl geçecek. Bu süre içinde kruvaziyer gemiler Salıpazarı’na yanaşamayacak. Ancak iki gemi yanaşabilecek, diğer gemiler ne olacak?”

Yenikapı miting meydanında su derinliğinin yeterli olduğunu kaydeden Ulusoy, şöyle konuştu:

“Ahşap iskelelerle limanı yapabiliriz. Bunun modeli İsveç’te, Danimarka’da var. Burası daha kolay ve hızlı inşa edilir. Aynı anda 4-5 gemi yanaşabilir. Koruma açısından silüete bir etkisi olmaz, orada bina yok. Bize sadece bir hangar, bir de iskele lazım. Burası geçici olarak da kullanılabilir, kalıcı da olabilir.”

42 milyon turist

2014’te turizmde yüzde 5-6 büyüme hedefinin yakalanacağını ifade eden Ulusoy, şöyle konuştu

“Yaz sezonu çok iyi geçti. Doluluklar yüzde 90’ın üstündeydi. Yurtdışından gelen misafirlerimizin sayısı bu yıl 42 milyonu geçecek. Müzelerdeki ziyaretçi sayısı artışı yüzde 42. Kongre turizminde gerek İstanbul, gerekse Kuşadası 2015’te de dolu. İstanbul 2023 yılında 25 milyon turist ağırlayacak. Kültür, kruvaziyer, kongre, alışveriş her şey var İstanbul’da.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenikapi-meydani-cruise-limani-olsun_124866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!