Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeniköy Parkı’na 57 Yıl Sonra İade-i İtibar

Yeniköy Parkı’nda Şeyhülislam Zembilli Efendi tarafından inşa edilen hamam ve cami yıkıldıktan 56 yıl sonra hatırlandı. Yeniköy Muhtarı arşivleri tarayıp yetkililere bildirdi, kazılar başladı

yapi.com.tr
Yeniköy Parkı’na 57 Yıl Sonra İade-i İtibar

1534 yılında Şeyhülislam Zembilli Efendi tarafından bugünkü Yeniköy Parkı’nın içerisine hamam ve cami yapıldı.  1956 yılında yol genişletme çalışması nedeniyle cami ve  hamamın yıkılmasına karar verildi. O zaman tartışmalar yaşansa da kimse işin peşine düşmedi. Akşam'ın haberine göre, Yeniköy Muhtarı Engin Cevahiroğlu 6 yıl önce bir mahalleli büyükten duyduğu bu olayın peşine gitme kararı aldı.

3 yıl boyunca taradı

3 yıl boyunca Osmanlı arşivlerini taradı. Caminin yapıldığı tarihi ve kimin tarafından yapıldığını öğrendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazıldı. İBB konuyu Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’na yönlendirdi. Kurul da ‘Fotoğraf bulursanız devreye gireriz’ yanıtını verdi.

Parka cami

Muhtar Cevahiroğlu yılmadı. Eski caminin fotoğraflarını buldu. Fotoğraflarla birlikte tekrar kurula müracaat etti, onay alınınca parkın göbeğinde arkeoloji kazılara başlandı. Kazı çalışmalarının sonlanmasının ardından 1534 yılında yapılan caminin aynısı Yeniköy Parkı’nın içerisine yapılacak.

Yaşlı mahalleli sayesinde

Yıllar önce yaşlı bir mahalle sakininin, “Bu parkta eskiden cami vardı ama yol yapımı gerekçesiyle yıkılmak zorunda kaldı” ifadesinin ardından arama ve incelemeyi yoğunlaştıran Muhtar Cevahiroğlu, camiden geriye sadece tarihi çeşmenin ayakta kaldığını söyledi. Arşivlerde caminin fotoğrafını bulan muhtar, bölge halkının camiye nasıl tepki göstereceğini bilmediğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenikoy-parkina-57-yil-sonra-iade-i-itibar_108993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!