Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Devlet Afet, Sarıyerli Rant Diyor

Sarıyer’de bulunan Fatih Sultan (Armutlu) ve Derbent mahalleleri Bakanlar Kurulu kararıyla, Afet Yasası kapsamında “riskli alan” ilan edildi. Yıllardır dönüşüm kapsamında yıkılma tehdidi ile karşı karşıya olan iki mahallede halk, karara itiraz dilekçeleri verecek.

yapi.com.tr
Devlet Afet, Sarıyerli Rant Diyor

Bianet’ten Nilay Vardar’ın haberine göre, 60 yıllık Derbent Mahallesi sakinleri altı yedi aydır İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kentsel dönüşüm konusunda görüşmeler yapıyordu. Ancak görüşmeler bir noktada tıkandı ve mahalleli belediyenin planına dava açtı.

Derbent Kooperatif Başkanı Aydemir Görmez, belediyenin şartlarını kabul ettirmek için bölgeyi riskli alan ilan ettiğini söylüyor;  "Belediye sürekli 'size daire vereceğiz' diyor. Bir plan var; ne içeriği ne raporu ne paftası var. Belediyeye diyoruz ki; plan notlarını verin mimarlara verelim. Çalışalım, okuyalım; burada eksik, fazla var mı bakalım? Kaç metre kare ev alacağız, sosyal donatılar, yeşil alanlar ne kadar? Bunu bilmek en doğal hakkımız değil mi? Planın içeriğini öğrenemediğimiz için de dava açtık. Sonra da mahalleyi riskli alan ilan ettiler. Amaçları kendi şartlarını kabul ettirmek."

Derbent'e operasyon yapılmıştı

Derbent'te belediye ile görüşmeler sürerken 13 Mart'ta bir gece yarısı operasyon yapılarak 14 kişi gözaltına alınmış; dokuzu hakkında "çıkar amaçlı örgüt kurmak ve üyesi olmak" iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Henüz iddianamesi tamamlanmayan ve gizlilik kararı olan soruşturmada, mahalleli kurdukları kooperatif aracılığıyla, evlerini satanlar üzerinde baskı kurmak, darp etmek, şantaj ve yağma yapmak ile suçlanıyor.

Armutlu da karara itiraz etti

Derbent gibi eski bir gecekondu mahallesi olan Armutlu da yıllardır yıkım tehdidi altında. Mahallenin arazisi İstanbul Teknik Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar ve Kızılay'a ait. Mahallede son olarak İTÜ arazisi içindeki alanda Teknopark yapılmak istenmişti.

Pir Sultan Abdal Derneği yöneticisi Zeynep Bektaş, mahallelinin karara itiraz dilekçelerini ilettiğini söyledi; "Bir aralar Teknokent projesi çıkardılar. Uçsaksavar yapılacak dendi. Şimdi de bakanlar kurulu kararı ile riskli alan ilan edilmiş. Riskli alan olduğunu hangi çalışmalar sonucu almışlar. Biz buranın gerçekten deprem riskinde olduğuna inanmıyoruz, burayı rant alanı ilan ettiler. Mahallemiz deniz görünümlü, güzel, şirin bir yer."

Sarıyer Belediyesi: Bize sormadılar

Sarıyer Belediyesi basın danışmanı Metin Kahraman, Sarıyer'in deprem riski altında bir ilçe olduğunu ancak söz konusu iki mahallenin riskli olduğuna dair raporu hangi kurumun aldığını bilmediklerini zaten amacın deprem değil rant olduğunu düşündüklerini söyledi.

Kahraman, belediye olarak halkı içine katan sosyal dönüşüm projeleri yapmak istediklerini ancak Bakanlar Kurulu'nun yerel yönetimlere danışmadan merkezi bir karar aldığını belirtti.http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-afet-sariyerli-rant-diyor_104158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!