Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması durumunda, 2012 yılında devreye sokulması öngörü

Dünya
1 Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı

nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması durumunda, 2012 yılında devreye sokulması öngörülen nükleer santrallerin ertelenebileceğini söyledi.

Bakan Güler, Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Teşkilatı (JIKA) işbirliği ile düzenlenen 'Uluslararası Enerji Yöneticisi Kursu' açılışı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (BEDAŞ) Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne sokak ve cadde aydınlatmaları için fatura kesmek istemesi, belediyenin de buna karşılık BEDAŞ'tan kullanım kirası istemesi konusunun sorulması üzerine de, "Bunlar aşılması gereken sorunlar. Fakat bunun en büyük yansıması elektrik kesintileri şeklinde oluyor. Elektrik kesintilerine anında müdahale edemememize sebep oluyor. Ama bunun çözülmesi çok zor değil. Bu konu çözülecek. Ancak, kazma vuramayınca, kopan hatları tamir edemiyoruz ve bu yüzden Ankara'da sık sık elektrik kesintileri oluyor. Ama bunlar belediye ile çözeceğimiz konular" cevabını verdi.

Bakan Güler, 2006'da öngörülen enerji krizinin 2010-2011 yıllarına çekilmesinin yapılan hesapların değişmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorulması üzerine de, "Bu 2006 rakamı bizden önceki döneme ait rakamlardır. Biz bu rakamları tekrar gözden geçirdik ve şu anda böyle bir durumun 2006'da değil, daha ileriki yıllarda olacağını hesapladık. Buna kriz dememek lazım. Biz önlem alıyoruz. İki büyük barajı açıyoruz. Yusufeli ve Ilısu barajlarını başlatıyoruz. Yeni kömür sahalarını aramaya başladık. Yeni su kaynaklarını tekrar arama faaliyetleri başladı. Bu kaynaklar olduğu takdirde tekrar gözden geçirilir. Bunlar hareketli rakamlardır" diye konuştu.

Güler, enerjide verimliliğin sağlanması ile birlikte, 3 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanacağını söylediğinin hatırlatılması üzerine, "Ama bu hemen yasanın çıkmasıyla düzelmez. Bu yasayla birlikte uygulama yönetmelikleri hazırlanacak. Mümkün olduğu kadar bu rakamdan kazanmaya çalışacağız. Bir dokunuşta düzelecek rakamlar değil. Bu eğitimle olacaktır. Zaten şu anda JİKA ile yaptığımız çalışmalar bunun için son derece önemli" yanıtını verdi.

Güler, 2012 yılında kadar yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması durumunda 2012 yılında devreye sokulması öngörülen nükleer enerji konusunun ertelenip ertelenmeyeceğinin sorulması üzerine, "Bizim yaptığımız bir planlamadır, bir öngörüdür. Bu planlamaya göre biz bu çalışmanın hazırlığını yapıyoruz. Enerji Bakanlığı uzun vadeli planlamasını ve hesaplamalarını yapar. Hesaplamalara göre de bu bir öngörüdür. Ama tabii ki kararı hükümetimiz verecektir. Eğer yerli kaynaklarımızı daha fazla bulursak, tabii ki bu daha ileriye atılır, ona göre hareket edilir" şeklinde konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerji-kaynaklarinin-kullanimi_20963.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bence çok güzel olmuş. her yerde bunu yazın. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!