Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yenilenebilir Enerjide Rekor Kırıldı

2015 yılı, yenilebilir enerji kurulumu için rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Tarihteki en yüksek kurulumun gerçekleştiği 2015 yılında toplam 147 GW yenilenebilir enerji kurulu gücü sisteme katıldı.

yapı.com.tr
Yenilenebilir Enerjide Rekor Kırıldı

21. yüzyıl için Yenilenebilir Enerji Politika Ağı (REN21), küresel düzeyde en kapsayıcı yenilebilir enerji analizi olan 2016 yılı Yenilenebilir Enerji Küresel Durum Raporu’nu yayınladı. Rapor, yenilenebilir enerjinin, artık tüm dünyada, rekabetçi bir temel enerji kaynağı olarak yerini sağlamlaştırdığını gösteriyor.

2015 yılı, yenilebilir enerji kurulumu için rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Dünya'nın haberine göre, tarihteki en yüksek kurulumun gerçekleştiği 2015 yılında toplam 147 GW yenilenebilir enerji kurulu gücü sisteme katıldı. Ayrıca, modern yenilebilir ısıtma sistemleri kapasitesi de artarken, yenilenebilir enerjinin ulaşımda kullanımı da yaygınlaştı.

Bu rakamların temelinde birçok farkı unsur bulunuyor. Ama bunlardan en çarpıcı olanı, yenilebilir enerjinin artık birçok pazarda mali olarak da fosil yakıtlara karşı rekabet edebilirliğinin giderek artıyor olması, bu unsurlardan en çarpıcı olanı olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca, hükümetlerin yenilebilir enerjiye verdiği destek de özellikle güneş ve rüzgarın elektrik sektöründe hızlıca büyümesine katkı veriyor.

2016 başı itibarı ile 173 ülkenin yenilebilir enerji hedefi var. 146 ülkenin ise yenilebilir enerjiyi destekleyen politikaları bulunuyor. Şehirler, topluluklar ve şirketler giderek daha fazla sayıda “yüzde yüz yenilebilir enerji” hareketini parçası olarak küresel dönüşümün hızlanmasını sağlıyor.

Finans kaynaklarına erişimin iyileşmesi, yenilebilir enerjinin enerji güvenliği alanındaki avantajları ve çevresel etkiler de gelişmekte olan ve yeni gelişen ekonomilerde yenilebilir enerjinin hızlı büyümesini sağlayan diğer faktörler olarak ön plana çıkıyor.

Raporu yorumlayan, REN21 Genel Sekreteri Christine Lins “Yenilenebilir enerji, fosil yakıt fiyatlarının tarihteki en düşük döneminde tarihi rekorlar kırdı. Fosil yakıtlar ucuz olmasına rağmen, ve fosil yakıtlara verilen teşvikler ile ortaya çıkan dezavantajlara rağmen yenilebilir enerji önemli rekorlar kırıyor. Yenilebilir enerjiyi desteklemek için harcanan her bir dolara karşı 4 dolar da fosil yakıtlara bağlılık için harcıyoruz. Fosil yakıtlara verilen finansal desteklere rağmen yenilebilir enerji yatırımları fosil yakıt yatırımlarını geçti” yorumlarında bulunuyor.

2015 yılında, 286 milyar dolarlık yatırımla, aynı zamanda yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar da rekor kırdı. 50 MW üzerindeki hidro yatırımları ile ısıtma ve soğutma sistemlerine yapılan yatırımlar da eklendiğinde bu rakam çok çok daha büyük. Özellikle, Çin’deki yenilenebilir enerji yatırımları ile, gelişmekte olan ülkeler ilk defa toplam yatırımda kalkınmış olan ülkeleri geçti.

Yenilebilir enerji, istihdam sorununa çözüm sunuyor

Yatırımların artması ile, teknoloji daha hızlı gelişiyor, fiyatlar düşüyor ve yenilebilir enerji istihdam yaratıyor. Şu anda, 8.1 milyon insan doğrudan yenilebilir enerji sektöründe istihdam ediliyor. Küresel düzeydeki istihdam sorununu ve ekonomik daralmayı da göz önüne alınca, yenilebilir enerjinin küresel refah için önemi daha net görülüyor.

REN21’in Yenilebilir Enerji 2016 Küresel Durum Raporu, 2015 yılı sonuna kadar olan gelişmeler ile 2016 yılının başındaki rakamları içeriyor. Bu noktada, Paris İklim Anlaşması ve bu çerçevede ortaya çıkan ve çıkmaya devam eden gelişmeler rapora yansıtılmamış durumda.

REN21’in Yenilenebilir Enerji 2016 Küresel Durum Raporu

İlki 2005 yılında yayınlanan, Yenilebilir Enerji 2016 Küresel Durum Raporu, yenilenebilir enerji marketi, sanayisi, yatırımları ve politik gelişmeler hakkında dünya çapında hazırlanan en kapsayıcı rapor. Rapor, analiz veya tahminden ziyade, 700 araştırmacı ve yazarın sağladığı veriler ile hazırlanıyor. Rapor, temiz enerji alanındaki en güncel büyüme verilerini içeriyor. Bu verilerden bazıları şunlar:

► Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım 2015 yılında 285.9 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Sektör bir önceki yıla göre yüzde 5 büyürken, bu rakam 2011 yılında kırılan son rekordan toplam 8 milyar dolar daha yüksek bir rakam.

► Yenilebilir enerji önemli bir istihdam alanı olarak da ön plana çıkıyor. Şu anda 8.1 milyon insan doğrudan yenilebilir enerji alanında istihdam ediliyor.

► Dünyada ilk defa, kalkınmakta olan ülkelerde yapılan yenilenebilir enerji yatırımı kalkınmış olan ülkelerde yapılan yatırımı geçti.

► 2015 yılında 147 GW yenilebilir enerji kurulu gücü sisteme katıldı. Bu tarihte karşılaşılan en büyük rakam.

► 2015 yılında, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım kömür ve doğalgaz projelerine yapılan yatırımın iki katına ulaştı.

► Şu anda, dünyanın hemen hemen her ülkesinde (173 ülkede) artık yenilenebilir enerji hedefi bulunuyor.

► Fas, 160 MWlık PV kurulumu ile 2015 yılında en çok güneş kurulumu yapan ülke oldu.

► Türkiye Çin’den sonra en çok solar ısıtma sistemi kuran ülke oldu. Türkiye, küresel düzeyde de kurulu solar ısıtma kapasitesi olan dördüncü ülke.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerjide-rekor-kirildi_145015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!