Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yenilenebilir Enerjiyi Anımsıyor musunuz?

Küresel ısınma, enerji bağımlılığı ve 21'inci yüzyıldaki nitelikli istihdam, Washington'un yenilenebilir enerjiyi teşvik için daha çok çalışmasını gerektiren üç güçlü neden. 2015'e kadar 10 bin megavatlık kapasiteye ulaşılması için İçişleri Bakanlığı'na, kamu arazilerinde gerekli rüzgâr, güneş ve benzeri enerji projelerini onaylama emri veren

Sabah Gazetesi, New York Times
Yenilenebilir Enerjiyi Anımsıyor musunuz?

Küresel ısınma, enerji bağımlılığı ve 21'inci yüzyıldaki nitelikli istihdam, Washington'un yenilenebilir enerjiyi teşvik için daha çok çalışmasını gerektiren üç güçlü neden. 2015'e kadar 10 bin megavatlık kapasiteye ulaşılması için İçişleri Bakanlığı'na, kamu arazilerinde gerekli rüzgâr, güneş ve benzeri enerji projelerini onaylama emri veren Kongre, 2005'te bunu kavramış görünüyordu. Bu miktar, 5 milyon haneyi ısıtmaya, serinletmeye ve aydınlatmaya yeter. O tarihten bu yana çok iş yapılmadı. George W. Bush yönetimi, petrol ve gaz aramaya odaklanmıştı. Obama yönetimi ise yavaş davranıyor.

2005'ten yakın zamana kadar geçen sürede 73 binden fazla petrol ve gaz işletme izni veren İçişleri Bakanlığı, sadece bir açık deniz rüzgâr santrali projesini onaylarken tek bir güneş enerjisi projesi çıkmadı. Ancak durum değişmeye başladı. İçişleri Bakanı Ken Salazar, geçenlerde kamu arazilerinde yapılacak büyük ölçekli 6 güneş enerjisi projesini onayladı. Beşi California'da, biri Nevada'da gerçekleştirilecek projeler, yaklaşık 2 milyon haneye yeterli elektrik sağlayacak. Bu çok iyi bir haber, ama ABD rüzgâr türbini ve güneş paneli imalatına büyük yatırım yapan Avrupa ve Çin'in çok gerisinde kaldı. Onları yakalayabilmek için üç şey gerçekleşmeli:

Cömert teşvikler: Yenilenebilir enerji projeleri kömür, petrol ve doğal gaz gibi daha ucuz ve kirli yakıtlarla rekabet edebilecek noktaya gelene kadar ciddi federal yardım gerektiriyor. Kongre'nin sunduğu değişik vergi indirimleri ve kredi teminatı desteği aksadı. 2003 sonunda imalat vergisi indirimi bitince, yeni kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesi bir yılda bin 687 megavattan 400'e kadar düştü. Kongre 2009'da çıkardığı ekonomik teşvik paketinde yer alan yeni rüzgâr ve güneş enerjisi projelerine yönelik hibe programının süresini derhal uzatmalı. O zamandan bu yana, 2 milyar doları aşkın hibeyle hayata geçen yüzlerce proje, binlerce istihdam yarattı.

Hızlandırılmış onay: İçişleri Bakanlığı'nın yeni güneş enerjisi projelerini onaylaması, üç ile beş yıl arasında süren ayrıntılı görüşmelerle gerçekleşiyor. Massachusetts açıklarındaki Cape Wind projesine nihai onay çıkana dek, federal ve yerel kurumlarla yapılan görüşmeler 9 yıl sürdü. Salazar, köhne Madencilik Yönetim Teşkilatı'nı yeniden yapılandırıp etkinleştirerek, onu umut vaat eden sahaları belirleme ve daha hızlı onay vermeye yöneltti. Bu kurum, petrol ve gaz sahalarının geliştirilmesine ek olarak, açık deniz rüzgâr santrali projelerini denetliyor. Bürokrasi artık iş yapmalı.

İletim: En önemli konu, elektrik şebekesini yeni enerji kaynaklarıyla uyumlu olacak şekilde yenileyip genişletmek. Bunun için eyaletler, federal kurumlar, girişimciler ve kamu hizmeti verenler arasında işbirliği şart. Google'ın projesi, rüzgârdan sağlanan elektriğin doğudaki şehirlere aktarılmasında önemli rol oynayabilir. Ancak batı ve güneybatıda da büyük yatırımlar yapılması gerekiyor. Bir süre önce, temiz enerjinin en büyük istihdam potansiyeline sahip sektör olduğunu söyleyen Obama haklı. Fakat yönetim ve Kongre daha çok desteklemezse, bu iş olmaz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerjiyi-animsiyor-musunuz_83662.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!