Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yer Gök Alışveriş Merkezi

500 milyon $'a ortaya çıkacak İstinye Park, Doğuş Center, City's Nişantaşı ve Kempinski ile alışveriş için kiralanabilir alan 1 milyon metrekareyi geçecek.

Vatan Gazetesi00 milyon $'a ortaya çıkacak İstinye Park, Doğuş Center, City's Nişantaşı ve Kempinski ile alışveriş için kiralanabilir alan 1 milyon metrekareyi geçecek.

İstanbul'da birbiri ardına açılan ve halen inşaatı büyük bir hızla devam eden alışveriş merkezleri, kapasite fazlası tartışmalarını ortaya çıkartırken; uluslararası gayrimenkul zinciri Colliers International Türkiye Ofisi, İstanbul'da inşa edilen alışveriş merkezlerinin kapasite fazlası yaratmayacağı görüşünde. İstanbul'da mevcut alışveriş merkezleriyle birlikte, inşaatı devam eden projeler tamamlandığında da her birinin kendine has müşteri kitlesine sahip olacağı ve İstanbul'un şu anda alışveriş merkezi bulunmayan bölgeleri için de yeni yatırımların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Dev yatırımlar yolda
Halen yapımı devam eden İstinye Park, Levent Mall, Doğuş Power Center ve Kempinski Astoria projelerin yatırım tutarı 500 milyon doları aşarken; bu projelerin 2008 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. İnşası süren projelerin içinde en büyük yatırım tutarı 250 milyon dolarla 82 bin metrekarelik alana sahip İstinye Park'a ait bulunuyor. Nişantaşı'ndaki Gülaylar için 125, Doğuş Power Center için 70 ve Kempinski Astoria için ise 92 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Colliers Türkiye'nin verilerine göre, şu anda İstanbul'da Merkezi İş Aksı (Levent-Maslak Hattı) olarak adlandırılan hat üzerindeki alışveriş merkezlerinin kiralanabilir alanları 280 bin metrekareye ulaşırken İstinye Park, Doğuş Center gibi projelerin tamamlanmasıyla bu bölgeye 150 bin metrekarelik kapasite daha eklenecek. Şu anda sahip oldukları alışveriş merkezinin büyüklüğü netleşmeyen Diamond of İstanbul, Dubai Towers gibi projelerin gerçekleşmesi durumunda ise kapasite daha da artacak.

Havaalanı bölgesi, TEM Otoyolu çevresi ve Anadolu yakasındaki alışveriş merkezleri de hesaba katıldığında şu anda İstanbul'daki alışveriş merkezlerinin kiralanabilir alanı 850 bin metrekareye ulaşıyor. Yakın bir gelecekte tamamlanacak 9 ayrı projeyle birlikte İstanbul 1 milyon 150 bin metrekarelik kiralanabilir alışveriş merkezi kapasitesine kavuşmuş olacak.

Kaygı yaratmasın
Colliers Türkiye Ofisi'nden Alışveriş Merkezleri Danışmanı Aslı Senan, İstanbul'daki bu yüksek kapasitenin kaygı yaratmaması gerektiği görüşünde. Her alışveriş merkezinin kendi çevresinde bir sinerji yarattığını belirten Senan, şöyle devam ediyor:

"Şu anda Şişli'de yer alan klasik alışveriş merkezleri yaklaşık 150 markayı birbirleri ile paylaşıyor. Bu her ne kadar perakende sektörünü kiralar yönünden zorlayacak diye düşünülse de yeni alışveriş merkezleri orijinal tasarımlarla geldiği için perakendeciler bu oluşumlar içinde oradaki mağazalarını desteklemeyi göze alarak yine yer alacaklardır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yer-gok-alisveris-merkezi_46928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!