Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yerel Medya Ve Çevre Çalıştayı Yapıldı

Dünya Kitle iletişimi ve Araştırma Vakfı tarafından gerçekleştirilen Karadeniz Bölgesinde Çevre için Medya ve İletişim Ağı çalıştaylarından ilki Zonguldak’ta yapıldı.

yapı.com.tr
Yerel Medya Ve Çevre Çalıştayı Yapıldı

Zonguldak Maden Mühendisleri Odası Lokalinde gereçleştirilen çalıştayın en ilgi çeken sunumlarından birisi 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir’inki oldu. Enrensel Gazetesi'nin haberine göre, “Türkiye’de susuzluğa doğru yolculuk” başlıklı sunumunda Demir, dünyayı ve Türkiye’yi bekleyen su sorunu konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Demir, “2050 de 9,4 milyar olması beklenen dünya nüfusunun  % 40’ının su sıkıntısı çekeceği anlamına gelecektir” dedi. Türkiye’nin kişi başına düşen yıllık 1300 m3’lük kullanılabilir su miktarıyla sanıldığı gibi su zengini bir ülke olmadığını aktaran Demir, Türkiye’de suyun %72’si tarım, %18’i evsel kullanımlarda ve %10’u endüstride kullanıldığını dile getirdi.

Tarımsal sulamada yapılan yanlışlar nedeniyle her yıl ortalama 19 milyar metreküp su boşa harcandığı bilgisini veren Demir, israf edilen bu suyun neredeyse evsel ve endüstriyel kullanımın iki katı olduğunu kaydetti. Su kirliliği ve endüstriyel yaklaşımların rolü ile ilgili de ilginç veriler aktaran Demir, “Türkiye`de üretilen deterjanlardaki fosfat oranı % 15-30 arasında iken Avrupa`da bu konuda getirilen sınırlamalarla % 1-5 arasında kullanılmaktadır. Fosfatlar ve diğer deterjan kirlilikleri nedenleri ile de birçok balık türü yok olmaktadır. 1978 yılında Marmara denizinde 126 balık çeşidi varken bu gün bu sayı 25” dedi.Çalıştayda Çevre Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Baran Bozoğlu çevre yönetiminde sorunlar ve güncel yaklaşımlar konusunu anlattı. Bozoğlu, çevre mevzuatında ve özellikle ÇED yönetmeliğinde yapılan değişikliklere vurgu yaptı. ÇED yönetmeliğinin 20 yılda 7’si ana değişiklik olmak üzere 17 defa değiştirildiğini ifade eden Bozoğlu, “Son yapılan ÇED yönetmeliği değişikliği ‘Türkiye’de ÇED’in bittiğinin ilanıdır” dedi.

AB tarafından desteklenen çalıştayın, Sinop, Ordu, Trabzon ve Hopa’da da yapılması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-medya-ve-cevre-calistayi-yapildi_133075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!