Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yerel Tasarımcılar TEPTA'da

TEPTA, Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının aydınlatma armatürlerinden oluşan bir seçkiyi koleksiyonuna ekledi.

yapi.com.tr
Yerel Tasarımcılar TEPTA'da

29 yıldır ithal ve özel üretim aydınlatma armatürleri konusunda başvurulan en deneyimli adreslerden biri olan TEPTA Aydınlatma, Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının aydınlatma armatürlerinden oluşan özel bir seçki oluşturarak, bu ürünleri koleksiyonuna ekledi.

Yerel aydınlatma endüstrisinde, kendilerine özgü tasarımlarıyla dikkat çeken Daedalus, Fy-shan Glass Studio, Maiizen, Studiotimtim, Uniqka, Wangan ve Bou Design markalarının ürünlerinin yer aldığı seçki, yerel tasarıma ve üretime övgü niteliğinde bir araya gelerek, dünyanın öncü markalarının satışa sunulduğu TEPTA mağazasında kendilerine ayrılan özel bölümde yerini aldı.

TEPTA olarak oldukça niş bir pazarda iş ve hizmet ürettiklerini anlatan TEPTA Aydınlatma Genel Müdürü Robi Ebeoğlu, ilham aldıkları hikayeleriyle Türkiye’den dünyaya açılan bu markaları TEPTA koleksiyonunda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Mağaza içerisinde özel bir alanda ve ayrıcalıklı olarak sunulan tasarımcı ve markalar hakkında, TEPTA Stratejik Marka Direktörü Özlem Yalım ise şöyle dedi: “Pek çok farklı tasarımcıyı ve ürünlerini bir süredir yakından izliyoruz. Tasarımcılarla hiç kopmayan ilişkimiz ile bu dönemde karşılıklı bir fırsat yaratmak istedik. Her tasarımcı kendi ticari kanallarına sahip olsa da bu kadar geniş bir yerel aydınlatma koleksiyonu Türkiye’de ilk kez aynı çatı altında bir araya gelerek satışa sunuluyor. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde yerel tasarımı ve üretimi desteklemek adına önemli olan bu girişimimiz TEPTA’nın sektördeki duruşunu da ortaya koyan somut bir örnek. Teknik, mimari ve dekoratif aydınlatma alanında, 30 kadar global markanın binlerce ürününün yanında, farklı çizgilerden yerel tasarımcıların oluşturduğu böyle keyifli bir seçkiyi de misafirlerimize sunmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Bu girişimin hizmet verdiğimiz projelere farklı bir çizgi sunarken, ülkemizdeki tasarımın gelişimi adına da motive edici bir etkisi olacağına inanıyoruz ” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin tasarım ve üretim gücünü, genç enerjisini ve dinamizmini yansıtan bu çağdaş tasarımlar, ülkenin kültür mirasını ve el işçiliğine dair becerilerini ortaya koymaları bakımından da dikkat çekiyor.

Belirtilen markaların ve tasarımcıların seçilen ürünleri  TEPTA‘nın  Nispetiye’de yer alan 4 katlı mağazasında sergilenirken, tasarımcıların tüm aydınlatma koleksiyonlarına da artık TEPTA’dan ulaşmak mümkün olabiliyor.

 

Tasarımlar ve Tasarımcılar Hakkında

Daedalus
Mimar ve tasarımcı Emre Evrenos ve Nazar Şigaher tarafından 2012 yılında kurulan Daedalus markasının Flake ve Some Lamp tasarımları TEPTA Aydınlatma’nın yerli aydınlatma tasarımları arasındaki yerini aldı. Endüstriyel tarzı ile öne çıkan Flake tasarımı, Emre Evrenos imzası taşıyor. Flake’in üst gövdesi 15cm, alt gövdesi 25 cm genişliğe, yüksekliği ise 15 cm ölçülerine sahip. Tasarım, farklı renk alternatifleriyle sunulan kablolarıyla yaşam alanlarına dinamik bir görünüm katıyor.  Nazar Şigaher imzası taşıyan, Some Lamp herhangi bir bağlantı elemanı olmaksızın 10 adet ahşap parçanın bir araya gelmesinden oluşan bir masa/yer lambası. Some Lamp, açılı kontraplak panelleri ile ışık kaynağını perdeleyen yapıya sahip ve böylece etkileyici bir gölge oyunu yaratıyor.

Fy-shan Glass Studio
2011 yılında sınırlı sayıda fonksiyonel sanat eseri, heykel ve aydınlatma ürünlerinin tasarımı ve üretimi amacıyla, cam sanatçısı Felekşan Onar tarafından kurulan Fy-shan Glass Studio, Inside-out tasarımı ile TEPTA Aydınlatma yerel tasarımcılar seçkisine dahil oldu. Onar, Inside-out serisini şöyle anlatıyor: “Hani çiftler vardır ayrı ayrı çok seversiniz ama birlikte bir araya geldiğinizde bir başka hoşunuza gider. Cam ve ışık benim için işte öyleler. Birbirlerini tamamlarken güzelleştiren bu ikiliyi sık sık bir arada kullanmayı bu yüzden çok seviyorum. Camın yüzeyinde oluşturduğum kesimlerle ışık dağılımını çeşitlendirmek, adeta bir güneş etkisi yaratmak iç mekanlara ayrı bir zenginlik veriyor.”

Felekşan Onar camın yüzeyinde oluşturduğu kesimler ile ışık dağılımına yön vererek onları çeşitlendirirken, ortaya çıkan tasarım aristokrat çizgisi ile iç mekanlara görsel zenginlik yaratıyor.