Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TEPTA Aydınlatma Tüm Ekibiyle Evden Çalışıyor

TEPTA Aydınlatma’nın salgına erken tepki göstererek tüm ekibiyle evden çalışmaya başladığını söyleyen Marka ve Strateji Direktörü Özlem Yalım, “Aydınlatma projeleri uzun süreli işler bu nedenle bu projelerimizde şimdilik çok büyük aksamalar yaşanmadı”. dedi.

TEPTA Aydınlatma Tüm Ekibiyle Evden Çalışıyor

Koronavirüs salgını ve salgının yayılımını önlemek için alınan tedbirlerin yapı sektörüne etkilerini sektör temsilcilerine sorduk. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan TEPTA Aydınlatma, Marka ve Strateji Direktörü Özlem Yalım, salgına oldukça erken tepki göstererek evden çalışmaya başladıklarını ve mağazalarını kapattıklarını belirterek, aydınlatma projelerinin uzun vadeli işler olması sebebiyle projelerinde şimdilik büyük aksamalar yaşanmadığını söyledi.

Koronavirüs salgını ve salgın önlemleri şirketinizi nasıl etkiledi?

Tüm sektörler gibi bizde de benzer etkiler yaşandı. Tümüyle yurt dışı markalarla işbirliğinde çalışan bir firmayız. Başta İtalya ve İspanya olmak üzere farklı ülkelerdeki markalarımızla dayanışma içine girdik. Oldukça erken tepki göstererek evden çalışmaya başladık ve çoğu iş yeri gibi biz de mağazamızı kapatmak durumunda kaldık. Halen tüm ekibimizle evden çalışıyor ve özel durumlar için birebir iletişimle hizmet veriyoruz. Toplantılarımızı herkes gibi biz de dijital ortamlardan sürdürüyoruz.

 


Ticari faaliyetler ve üretim faaliyetleriniz ne durumda?

Söylediğim gibi, çoğunluğu İtalya’da olan firmalarımız bu zorlu süreçte dahi durmadan üretimlerine ve gönderimlerine devam ettiler; ancak ülkeler tarafından alınan bağlayıcı kararlar sebebi ile arada kesinti yaşandı. Bu hafta itibarı ile firmalarımız yeniden üretimlerine ve gönderimlerine başladı.

Sektörel fuarların tümü ertelendiği veya iptal olduğu için, her yıl yeni ürünlere yönelik olarak yaptığımız buluşmalar gerçekleşmedi; bunun yerine dijital ortamlarda ürün tanıtımları ve eğitimleri ile ilerliyoruz. Aydınlatma projeleri günlük işler değil; uzun süreli işler bu nedenle bu projelerimizde şimdilik çok büyük aksamalar yaşanmadı, gerekli önemleri alarak numune gönderimlerimize ve demolarımıza devam edebildik. Ancak tabii perakende tarafında, mağazamız kapalı olduğu için ancak dijital ortamlardan gelen taleplere yanıt vererek ilerleyebiliyoruz.

Çalışan sağlığı ile ilgili ne gibi tedbirler alıyorsunuz? Sizin alınmasını önerdiğiniz tedbirler neler?

Öncelliğimiz insan sağlığı ve ekibimizin güvenliği. TEPTA Aydınlatma olarak, ilk tepkimiz hijyen koşullarını arttırmak olmuştu; binamız dezenfekte edildi. Gelişmeler karşısında 16 Mart tarihinde aldığımız seri bir kararla pek çok firmadan önce evden çalışmaya geçtik ve sadece zorunlu durumlarda ekibimiz projelerinin ve hizmetlerinin devamını sağladı. Mağazamızda ilk hafta nöbetçi personelin görevli olması ile hizmet verirken; 23 Mart haftasında da geçici bir süre için mağazamızı da kapattık. Hizmetlerimizi evden yürütüyoruz. Uzmanların görüşleri ve dünyadaki gelişmeler ışığında ekibimizi tehlike geçinceye kadar evde sağlıklı bir biçimde kalmaya teşvik ediyoruz. Başta İtalya olmak üzere, tüm tedarikçilerimiz dünyanın farklı ülkelerinde benzer sorunlarla karşı karşıyalar. Bu dönemde onlarla sürekli iletişim ve karşılıklı destek içerisinde ilerliyoruz.

Bu dönemi, devam eden projelerimizin yanında, online mecralar üzerinden yenilikçi ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili olarak bilgilendirme, hedef kitlemize içerik sunma dönemi olarak değerlendiriyoruz.

 


Salgının ve dolayısıyla salgına yönelik tedbirlerin uzaması/artması durumunda sektörün nasıl etkileneceğini, hem çalışan sağlığı hem de ticari ve üretim faaliyetleri açısından ne gibi ekstra tedbirler alınabileceğini öngörüyorsunuz?

Oldukça zorlu ve belirsiz koşullarda yakalandığımız korona virüsünün etkilerini tahmin edebileceğimiz bir dönemde değiliz. Üretimin ve dış ticaretin durma noktasına geldiği, sektörel fuarların ve buluşmaların iptal edildiği veya ertelendiği bu ortamda herkes gibi biz de sadece bekliyoruz. Hayatın bundan sonraki dönemde hangi koşullarda yaşanabileceğini herkes gibi biz de bilmiyoruz. Çok büyük bir kesimin evden çalıştığı bir dönemde, tüm kentin kapatılması iyi olabilirdi; çünkü uzmanlar parçalı olarak kısıtlamalar getirildiğinden evde kalma süresinin uzadığını belirtiyor; bu durum elbette her yönden olumsuzlukları arttıracaktır.

Salgın sonrası ekonominin, ticari faaliyetlerinizin ve sektörün normale dönüş süreci ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Pek öngörüde bulunamıyorum. Teknik olarak 2020’den sektörel bir beklenti içinde olmak pek geçerli değil şu an itibariyle. Mümkün olduğunca hızlı bir biçimde sağlıklı günlerimize kavuşmayı diliyorum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tepta-aydinlatma-tum-ekibiyle-evden-calisiyor_179564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!