Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yerel Yönetimlerin Genel Bütçeden Aldığı Paylara Bağlılığı Hala Çok Yüksek

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, yerel yönetimlerin öz gelirlerde son dönemlerde nisbi iyileşme görüldüğünü ancak halen genel bütçeden aldıkları paylara bağlılığın çok yüksek olduğunu belirterek, ''Öz gelirlerin toplam gelirler içindeki payının artırılması, yerel yönetimlerin mali özerkliklerini güçlendirmek bakımından temel hedefimiz olmalı''

yapi.com.tr / AA
Yerel Yönetimlerin Genel Bütçeden Aldığı Paylara Bağlılığı Hala Çok Yüksek

azine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, yerel yönetimlerin öz gelirlerde son dönemlerde nisbi iyileşme görüldüğünü ancak halen genel bütçeden aldıkları paylara bağlılığın çok yüksek olduğunu belirterek, ''Öz gelirlerin toplam gelirler içindeki payının artırılması, yerel yönetimlerin mali özerkliklerini güçlendirmek bakımından temel hedefimiz olmalı'' dedi.
    
3. Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu, Hazine Müsteşarlığı'nın koordinasyonunda, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve İller Bankasının katkılarıyla Swissotel'de düzenlendi. Çanakcı yaptığı açılış konuşmasında, forumun, yerel yönetimlerin mali kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla 2008'den bu yana her yıl düzenlendiğini belirterek, bu yılki temanın ''yerel yönetimlerin öz gelir yaratma kapasitesinin güçlendirilmesi'' olduğunu belirtti.

Yerel yönetimlerin mali ve teknik kapasitelerinin geliştirilmesi, daha şeffaf ve hesap verebilir bir yapıya kavuşturulmaları ve mali açıdan daha bağımsız hareket edebilmeleri amacıyla bir dizi yasal düzenleme gerçekleştirildiğini kaydeden Çanakcı, daha etkin ve hızlı hizmet sağlayabilmeleri için çalışmalar yürütüldüğünü anlattı. Çanakcı, yerel yönetimlerin mali yapılarının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verirken de bu kapsamda 2009 yılında yerel yönetimlerin genel bütçeden aldığı payın yükseltildiğini, payların dağıtım esaslarının yeniden belirlendiğini ve hizmet alanı geniş, kaynak ihtiyacı yüksek bölgelere daha fazla aktarım yapılması imkan sağlandığını söyledi. 
    
Foto: Bülent Uzun (AA)İbrahim Çanakcı, ''Her ne kadar genel bütçeden alınan paylar yerel yönetimlerimizi mali yönden güçlendirse de bu payların belediye gelirleri içindeki yerinin büyük olması, yerel yönetimlerimizin mali özerkliklerini sınırlayan bir unsur olduğu göz ardı edilmemelidir'' diye konuştu. 2009 yılı sonu itibariyle öz gelirlerin toplam gelirlere oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu belirten Çanakcı, öz gelirlerin toplam harcamaları karşılama oranı 2008'de yüzde 41, 2009'da da yüzde 44 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Çanakcı, ''Son dönemlerde öz gelirlerde nisbi bir iyileşme görülmekle beraber yerel yönetimlerimizin genel bütçeden aldığı paylara bağlılığı halen çok yüksektir. Öz gelirlerin toplam gelirler içindeki payının artırılması, yerel yönetimlerin mali özerkliklerini güçlendirmek bakımından temel hedefimiz olmalıdır'' dedi.
    
Özgelirler artırılmalı
    
Bu forumda yerel yönetimlerin iç kaynaklarına yoğunlaşacaklarının altını çizen Çanakcı, özgelirleri artırmanın, orta ve uzun vadede hem daha ucuz hem daha sürdürülebilir bir yaklaşım olduğunu kaydetti. Çanakcı, hızlı nüfus artışı, hızlı kentleşme ve hızlı ekonomik kalkınmanın yerel hizmetlerin nitelik ve nicelik olarak daha fazla üretimini gerektirdiğini, yerel yönetim hizmetlerine talep artışının da yüklü bir kaynak ihtiyacını beraberinde getirdiğini anlattı. Çanakcı, ''Bu kaynak artışının, öz kaynak artış yoluyla sürdürülebilir bir şekilde karşılanması temel önceliğimiz olmalıdır'' dedi.
    
Forum programı hakkında da bilgi veren Çanakcı, ''yerel yönetimlerde mali bağımlılık sorunu'', ''yerel yönetimlerin öz gelir yaratma kapasitesi ve yapısal kısıtlar'', ''öz gelir kaynağı yaratmaya yönelik alternatif yaklaşımlar'' ve ''ülke uygulamaları'' olmak üzere 4 oturumun gerçekleştirileceğini belirterek, katılımcılar ile ele alınacak konuların ana hatlarını aktardı.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-yonetimlerin-genel-butceden-aldigi-paylara-bagliligi-hala-cok-yuksek_82616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!