Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşiller Partisi'nden 3. Köprü Protestosu

Grup, özel olarak tutukları tekneyle Ortaköy'den denize açıldı. Teknede, “3. köprüyü istemiyoruz", "Köprü çözüm, çözüm köprü mü“ şeklinde slogan atan grup, "2. köprü çözüm oldu mu" şeklinde pankart açtı. Üsküdar'a kadar tekneyle tur atan grup tekrar Ortaköy sahile tekrar geri döndü. Tekne turunun ardından grup ortak bir basın açıklaması yaptı.

Radikal Gazetesi
Yeşiller Partisi'nden 3. Köprü Protestosu

Grup, özel olarak tutukları tekneyle Ortaköy'den denize açıldı. Teknede, “3. köprüyü istemiyoruz", "Köprü çözüm, çözüm köprü mü“ şeklinde slogan atan grup, "2. köprü çözüm oldu mu" şeklinde pankart açtı. Üsküdar'a kadar tekneyle tur atan grup tekrar Ortaköy sahile tekrar geri döndü. Tekne turunun ardından grup ortak bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yapılmadan önce "3. köprü istemiyoruz" şeklinde slogan atan yeşiller grubu üyesi gruba bir vatandaş tepki gösterdi. Gruba tepki gösteren vatandaş, 4. köprünün de yapılması gerektiğini söyledi.

Grup adına basın açıklamasını Yeşiller Partisi Beyoğlu İlçe Örgütü Eş Koordinatörü Serkan Köybaşı yaptı. Her gün milyonlarca İstanbullunun saatlerini trafikte harcadığını anlatan Serkan Köybaşı,"Yollarda ömrümüz gidiyor. Bu kadar araba bu şehre fazla geliyor. Yollar çoğaldıkça arabalar çoğalıyor. Bir taraftan yöneticilerin arabayı medeniyet sanan çürümüş mantıkların, bir tarafta petrol ve otomobil lobileri, bir tarafta da rant ve çıkar kavgası. Olan biz İstanbullulara oluyor“ dedi. Senelerdir yollara, köprülere, betona ve bireysel taşımacılığa yatırımlar yapıldığını söyleyen Köybaşı, “Bizlere giderek çözümsüz hale gelen trafik sorunu, vergilerimizin yararsız projelerde çarçur edilmesi zaman, para kaybı, doğanın katledilmesi olarak geri dönüyor" diye konuştu.

3. köprü otomobil endüstrisinin dayatmasıdır

3. köprü projesinin otomobil endüstrisinin dayatması oldugunu belirten Köybaşı, “ Kimsenin istemediği ama uğruna ağaçların kesilmeye başlandığı bu katliama “dur" dememiz gerekiyor. Bu her şeyden önce İstanbullu olmanın yurttaş olmanın bir gereği. Çünkü aksi halde İstanbulun son ormanları katledilecek ve su havzalarıyla doğal yaşamın devam ettiği son topraklarda betonla, asfaltla kaplanacak. Güzel İstanbul Boğazı daha fazla betonla, griyle ve çirkinlikle dolacak. Trafik sorunu hafiflemenin aksine daha da büyüyecek" şeklinde konuştu.

Halkın tepkisini hükümetin görmezden geldiğini ileri süren Köybaşı,"Hükümet demokrasiden ne anladığını ortaya koymuş oluyor. Tüm İstanbul halkını ilgilendiren bir projeye 3-5 kişi oturdukları sırça köşklerden karar verip her türlü eleştiri ve tepkiye de gözlerini kulaklarını kapatabiliyor. 2. köprüyü yapılırken söyledikleri yalanları hiç utanıp sıkılmadan gözlerimizin içine baka baka tekrar ediyorlar. Yalanlara kanmıyoruz. Bu katliamı engelleyememenin dayanılmaz vicdan azabını yaşamak istemiyoruz" açıklamasında bulundu.

İstanbul otomobiller şehri değil

Yeşiller Partisi üyesi Aysen Ataseven 3. köprüyü protesto etmek için eylem yaptıklarını ifade ederek, "İstanbul trafiğine 3.köprünün çözüm olacağını düşünmüyoruz. 2. köprüde trafik problemi yaratan durumda zaten. İstanbul otomobiller şehri değil. Toplu taşıma istiyoruz. Her köprü yeni trafik sorunu çıkarıyor" dedi.

Çözüm toplu taşıma

Serkan Köybaşı,"Köprü tamamen petrolcülerin ve otomobilcilerin baskısıyla gerçekleştirilen bir projedir. Şuanda büyük olasılıkla ağaçlar kesilmeye başladı. 3. köprü hiçbir çözüm getirmeyecek. 2. köprü 1. köprüden daha kötü durumda. Aslında kendileride çözümü biliyor. Çözüm toplu taşımada" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesiller-partisinden-3-kopru-protestosu_70483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!