Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

YHT'nin Köseköy-Gebze etabı 8 Ekim'de İhaleye Çıkıyor

Projenin son yapım ihalesine, AB tarafından finanse edilen programlar çerçevesinde gerçekleşen hizmet, mal, iş ve hibelere ilişkin ihalelerin genel bütçeleme, ihaleye çıkma, sözleşme imzalama, ödeme, muhasebe ve mali raporlaması bakımından tek sorumlusu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) çıktı. İhale ilanına göre, Ankara-İstanbul YHT

Dünya Gazetesi
1 YHT'nin Köseköy-Gebze etabı 8 Ekim'de İhaleye Çıkıyor

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin Köseköy-Gebze etabının yapım ihalesi 8 Ekimde gerçekleştirilecek.

Projenin son yapım ihalesine, AB tarafından finanse edilen programlar çerçevesinde gerçekleşen hizmet, mal, iş ve hibelere ilişkin ihalelerin genel bütçeleme, ihaleye çıkma, sözleşme imzalama, ödeme, muhasebe ve mali raporlaması bakımından tek sorumlusu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) çıktı. İhale ilanına göre, Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin Köseköy-Gebze etabının alt ve üst yapı işlerini kapsayacak ihale 8 Ekimde yapılacak.

"Açık" usulle yapılacak ihale kapsamında, altyapı inşasında gerçekleştirilecek toprak işleri, altgeçitler, menfezler, sanat yapıları, drenaj işleri, üstyapı inşasında gerçekleştirilecek balast ve demiryolu hattı döşeme işleri ile elektrifikasyon, sinyalizasyon ve haberleşme sistemlerinin kurulumu işleri yapılacak. İhalede, projenin yapım süresi ise 900 gün olarak belirlendi.

Köseköy-Gebze etabının yapım bedelinin yüzde 75'i "Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)" kapsamında AB Fonlarından, yüzde 25'i ise "ulusal katkı payları"ndan sağlanacak.

30 ay yük ve yolcu taşımacılığı yapılamayacak

Köseköy-Gebze arasındaki 56 kilometrelik mevcut konvansiyonel hat, YHT işletmeciliğine uygun olarak çift hat olarak inşa edilecek ve güzergah üzerinde 5 üstgeçit ve 1 nehir köprüsü yapılacak.

Köseköy-Gebze arasındaki hattın etrafındaki yapılaşmanın yoğun olması dolayısıyla yeni hat mevcut koridorda inşa edilecek. Ankara-Eskişehir ile yapımı devam eden Eskişehir-Köseköy arasındaki YHT işletme hızının 250 kilometre olduğunu dile getiren TCDD yetkilileri, "Mevcut güzergahta bir değişiklik yapamadığımız için Köseköy-Gebze arasındaki YHT işletme hızı saatte 160 kilometre ile sınırlı olacak" dedi.

Köseköy-Gebze arasındaki yapım işine, 2011'in ilk yarısında başlanması planlanıyor. Bu kapsamda, 30 ay içinde, mevcut hat sökülerek, YHT işletmeciliğine uygun yeni hat döşenecek. 30 aylık sürede güzergahta yük ve yolcu taşımacılığı yapılamayacak.

Köseköy-Gebze arasındaki 39 dakikalık seyahat süresi, etabın yapımının tamamlanmasının ardından 24 dakikaya inecek.

Marmaray'la entegre edilecek

Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin, 44 kilometre uzunluğundaki Gebze-Haydarpaşa etabı ise  Marmaray Projesi kapsamında yeniden yapılacak. Bu etaptaki konvansiyonel demiryolu hattı sökülerek, metro standardında ve 3 hat olarak yeniden inşa edilecek, güzergahtaki 37 istasyon modern istasyonlar haline getirilecek. Her iki güzergahtaki yapım işlerinin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Projesi, Gebze'de Marmaray ile entegre edilmiş olacak. 

ETİKETLER: proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/yhtnin-kosekoy-gebze-etabi-8-ekimde-ihaleye-cikiyor_80944.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sonuç olarak bir gün Haydarpaşa'dan YHT ye binip Ankara'da (ve diğer şehirlerde) inilebilecek mi? Yoksa Ankara'ya gitmek isteyenler banliyö ile Gebze'ye gitmek zorunda mı kalacak? Bu konu pek açık değil. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!