Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Yıkacağım’ Demek Anayasal Suçtur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘AKM’yi yıkacağız’ açıklamasına tepki geldi. İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Yılmaztürk, ‘yargının ‘yıkılamaz’ kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal suçtur” diyor

yapi.com.tr
‘Yıkacağım’ Demek Anayasal Suçtur'

Cumhuriyet'ten Ceren Çıplak'ın haberine göre, 2008’de “tadilat” nedeniyle kapatılan ve çürümeye terk edilen AKM yine yıkım gerekçesiyle gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AKM’nin yıkılacağını ve yerine yeni, ihtişamlı bir opera binası yapacaklarını duyurmasının ardından mimarlık ve sanat dünyası tepki gösterdi. AKM’yi “sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapı” olarak niteleyen Erdoğan, AKM’nin yeni projesinin çizildiğini ve mimarlarının da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin mimarları olduğunu belirtti.

Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel başkanı): Erdoğan’ın AKM’yi iki nedenle gündeme getirdiğini düşünüyorum. Erdoğan, AKM’yi Cumhuriyetin simgelerine ve kültürel değerlerine karşı yürüttüğü operasyonların devamı olarak gündemde tutmaktadır. Referandumdan sonra yeniden gerilimden medet ummakta, Cumhuriyet mirasları ve yurttaşların inançları üzerine gerilim ve çatışma politikası sürdürmektedir.

Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı): AKM, Cumhuriyet dönemi modern mimarlık örneği ve 1. derece kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yapıdır. Gezi Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve AKM’nin bir bütün olarak korunmasına ilişkin bir koruma kurulu kararı vardır. AKM’nin yıkılarak yapılmasına ilişkin daha önce alınan karar yargıya taşınmış ve yargı yıkılmadan korunmasına karar vermiştir. Buna rağmen AKM yıkıma terk edilmiştir. Yıkımına karşı yargı kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal bir suçtur. Daha önce de AKM’nin çürümeye terk edilmesinden sorumlu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk ama işleme konmuyor. AKM bir Cumhuriyet projesidir. Cumhuriyet yeni kurulduğu zaman Gezi Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve AKM modern bir Türkiye hedefiyle İstanbul’a atılmış bir imzadır. Şimdi bu proje tek tek yok edilmeye çalışılıyor. Amaç modern Türkiye’nin yok edilmesidir.

‘Ülkeyi koruyamadık ki ’

Levent Üzümcü: Ülkeyi koruyamadık ki AKM’yi koruyalım. Her alanda müthiş bir baskı var. Muhalif her görüşe inen bir demir yumruktan ve karşı görüşe saygısı olmayan bir güruhtan bahsediyoruz. Kinle, hırsla, nefretle yoğrulmuş bir güruh. Opera binası yapmanın temel şartı budur; kin, hırs ve nefret.

Bedri Baykam (Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD) Türkiye Başkanı, sanatçı): Bu hükümete sormak lazım, 15 yıldır kaç tane modern ve çağdaş sanat müzesi yaptınız? Yapmadığınız gibi var olan AKM’yi yok ettiniz, birçok sanat galerisini kapattınız, tiyatroların bütçelerini kestiniz. Şimdi bütün bunların üstüne bir de sanata çok önem veriliyormuş gibi Taksim’e yapılacak opera binasını anlatıyor Sayın Cumhurbaşkanı. AKM’yi bırakın yerinde, buyrun gidip İstanbul’un herhangi başka bir yerinde o çok övdüğünüz opera binası projenizi yaşama geçirin. Paris’te Bastille’de yeni opera binası yapıldı diye Opera Meydanı’ndaki eski opera binasını yıktılar mı? İstanbul gibi bir metropolde yalnız bir tane mi büyük opera binası olması lazım? Taksim’den AKM’yi kaldırma çabasının arkasında bu mu var?

Orhan Aydın (Sanatçılar Girişimi sözcüsü): Biz yıllarca AKM’nin restore edilip hayata katılmasını beklerken, “AKM yıkılacaksa bırakın alkıştan yıkılsın” derken şimdi devletin en tepesinden dozerlerle yıkılacağı bilgisi geliyor. Bu durum ülkenin ortak aklına, kent kültürüne açık bir saldırıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikacagim-demek-anayasal-suctur_159603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!