Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıkımı Beklenen Belediye Binasında Mesaiye Devam

İptal edilen güçlendirme ihalesini alan şirketin sahibi Mehmet Turgut Erdoğan, kendilerine fiili yer tesliminin bir türlü gerçekleşmemesi nedeniyle, 240 günde bitirmeleri gereken işin gerçekleşmediğini belirterek, "O binanın bulunduğu zemin sıvılaşmanın olduğu, gevşek bir zemin. 5 şiddetinde uzun sürecek bir depreme bile dayanmaz. Kolluk

Sabah Gazetesi
Yıkımı Beklenen Belediye Binasında Mesaiye Devam

Deprem gerçeği ile yüz yüze olan İstanbul'da, tam 8 yıldır traji komik bir olay yaşanıyor. Marmara Depremi sonrası güçlendirilmesine karar verilen Üsküdar Belediye binası ile ilgili onarım ve güçlendirme ihalesini, 2001'de Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü gerçekleştirdi. Yapılan ihaleyi Atılım Sosyal Hizmetler İnşaat şirketi kazandı. Yapılan anlaşma uyarınca, binanın güçlendirme ve onarım çalışması Haziran 2002'de tamamlanacaktı. Ancak, 13 bin metrekare üzerinde bulunan 4 katlı belediye binası ve altındaki 112 dükkan boşaltılarak, şirkete yer teslimi yapılmayınca güçlendirme çalışmalarına bir türlü başlanamadı.

Ardından, firma ile Üsküdar Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında yıllarca süren ve bir türlü bitmeyen yazışmalar başladı. Sözleşme imzalandıktan bir ay sonra binanın boşaltılması için belediyeye yazı yazan şirkete Üsküdar Belediyesi buna gerek olmadığı cevabını verdi. Üsküdar Belediyesi, Mayıs 2002'de zemin çalışmaları için bodrum katlarını boşalttı. Binanın altında bulunan çarşıdaki 112 dükkan tahliye edilemeyince, çalışmalara başlanamadı.

İhaleyi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Mayıs 2003'de işin aciliyetine dikkat çekerek, binanın boşaltılarak bir an önce teslim edilmesi gerektiğine ilişkin yazıyı Üsküdar Belediyesi'ne gönderdi. Binanın güçlendirilmesi işini alan firma, ödenek ayrılmamasına rağmen, olası bir depremde can kaybının önlenebilmesi için binanın boşaltılması halinde işe başlayabilecekleri şeklindeki talebi, 2003'te Büyükşehir Belediyesine noter kanalıyla bildirdi.

İhale iptal edildi

Aradan uzun zaman geçtikten sonra Üsküdar Belediyesi, Üsküdar Kaymakamlığı'na bir yazı göndererek "Belediye binamızın deprem riski göz önüne alınarak proje ihalesi yapılması hedeflenmiş olup, 2008'de stratejik planımıza alınmıştır. Bu çalışmalar yapılırken, bir yandan da belediye hizmet birimlerinin taşınacağı ve hizmetlerin aksamadan yürütülebileceği mekan arayışımızı sürdürmekteyiz" bilgisini verdi. Tüm yaşanan bu gelişmelerin ardından ihaleyi gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir belediyesi, güçlendirme için bina boşaltılamayınca, ihaleyi tek taraflı olarak iptal etti. Belediye, binanın Üsküdar Meydan Düzenlemesi çalışmaları kapsamında yıkılması ve yeniden yapılması yönünde bir proje planlıyor. Ancak bunun da hangi tarihte yapılacağı belli değil.

"5 şiddetinde depreme bile dayanmaz"

İptal edilen güçlendirme ihalesini alan şirketin sahibi Mehmet Turgut Erdoğan, kendilerine fiili yer tesliminin bir türlü gerçekleşmemesi nedeniyle, 240 günde bitirmeleri gereken işin gerçekleşmediğini belirterek, "O binanın bulunduğu zemin sıvılaşmanın olduğu, gevşek bir zemin. 5 şiddetinde uzun sürecek bir depreme bile dayanmaz. Kolluk kuvvetleriyle bir an önce boşaltılması lazım" diye konuştu.

Belediyede en az 300 kişi çalışıyor

1984 yılında inşa edilen Üsküdar Belediye Başkanlığı binası, 13 bin metrekarelik bin üzerinde bulunuyor. 4 katlı binanın alt katı 112 dükkandan oluşan belediye çarşısı olarak hizmet veriyor. Belediye binasında, çarşıdaki dükkanlar dışında en az 300 kişi görev yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikimi-beklenen-belediye-binasinda-mesaiye-devam-_72936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!