Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yılda 15 Milyar Dolar Tasarruf Mümkün!

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Binalarda enerji verimliliği sağlayarak yılda 15 milyar dolar tasarruf edebiliriz” dedi.

yapi.com.tr
Yılda 15 Milyar Dolar Tasarruf Mümkün!

Melih Şimşek yıllar içinde yaşanan demografik, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin tüketici beklenti ve taleplerini de şekillendirdiğini belirterek şöyle konuştu: “Özellikle doğal kaynakların hızla tüketilmesi sektörümüzde farklılık yaratmayı zorunlu hale getirmiştir. Örnek vermek gerekirse; binalarda enerji verimliliği sağlayarak yılda 15 milyar dolar tasarruf edebiliriz. Diğer taraftan kentsel dönüşüm ile 6,5 milyon bina yeniden inşa edilecek, bu binaların çevre dostu teknolojiler ile yeşil bina olarak inşa edilmesi durumunda yıllık yaklaşık 30 bin gWh enerji tasarrufu sağlanması mümkün.”

Dönüşüm Sapanca Gölü’nü dolduracak kadar moloz çıkaracak

Şimşek yine kentsel dönüşümde 6.5 milyon yapının betonarme olarak tekrar inşa edilmesinin yaklaşık 455 milyon ton su tüketimi anlamına geldiğini, bu yapıların yapısal çelik sistemi ile inşa edilmesi halinde 90 milyon ton su tüketileceğini vurguladı. Melih Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Aradaki tüketim farkı tüm Türkiye’nin 4 yıllık içme suyu tüketim miktarıdır. Atık konusuna değinecek olursak yine çok çarpıcı sonuçlarla karşılaşıyoruz. 6,5 milyon yapının yıkılması ile yaklaşık olarak 500 milyon m3 bir beton molozu ortaya çıkacak. Bu da hacim olarak Sapanca Gölü’nü dolduracak büyüklükte. Diğer taraftan bu yığın içerisindeki 4 milyon ton hurda çelik ile 1 milyondan fazla konut üretiminin mümkündür.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yilda-15-milyar-dolar-tasarruf-mumkun-_106624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!