Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yılın Çevre Suçluları

Berne Declaration ve Greenpeace İsviçre, bir kez daha insan haklarını hiçe sayan ve çevreyi göz ardı eden şirketlere verilecek Public Eye ödülleri için hazırlanıyor. Bu seferki adaylar: Barclays (İngiltere), Freeport McMoran (ABD), Samsung (Güney Kore), Tepco ( Japonya), Vale (Brezilya) ve Syngenta (İsviçre). Yılın en kötü şirketleri için oylama,

yapi.com.tr
Yılın Çevre Suçluları

Berne Declaration ve Greenpeace İsviçre, bir kez daha insan haklarını hiçe sayan ve çevreyi göz ardı eden şirketlere verilecek Public Eye ödülleri için hazırlanıyor. Bu seferki adaylar: Barclays (İngiltere), Freeport McMoran (ABD), Samsung (Güney Kore), Tepco ( Japonya), Vale (Brezilya) ve Syngenta (İsviçre).

Greenpeace Türkiye'nin web sitesinde yer alan duyuruya göre, yılın en kötü şirketleri için oylama bugün başlıyor ve 26 Ocak'a kadar devam edecek. Bu senenin listesi sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenmiş 40 vakanın arasından seçilmiş.

TEPCO

Japonya'nın en büyük enerji şirketi TEPCO, maliyetleri düşürmek için nükleer tesislerinin yapısal güvenliğini ihmal ediyor. Hâlbuki Fukushima felaketi ve sonucunda insanların, toprağın ve denizlerin radyoaktiviteye maruz kalması engellenebilirdi.

Syngenta

İsviçre agrokimya ve tohum üreticisi Syngenta, Güney Yarımküre'deki insanlara zarar veren zehirli Paraquat adlı bitki öldürücü ilaçları pazarlamaya devam ediyor. Birçok çiftçi bu ilacı kullandıktan sonra zehirlendi veya hayatını kaybetti. Şirketin Atrazine adlı böcek öldürücü ilacı ise ABD'nin orta batısındaki içme sularının %90'nına bulaştı.

Barclays

İngiliz Banka Şirketi Barclays, dünyanın en büyük dördüncü bankası ve dünyadaki en hızlı büyüyen gıda spekülatörü. Küresel gıda fiyatları bu banka yüzünden sürekli yükseliyor. 2010 yılında 44 milyon insan yükselen gıda fiyatları nedeniyle gittikçe yoksullaştı.

Freeport McMoRan

Dünyanın en büyük Amerikan altın ve bakır maden şirketi Freeport McMoRan, 45 senedir faaliyetleriyle Batı Papua halkına ve doğasına zarar veriyor. Maden hergün ağır metaller içeren 230.000 ton tortu üretiyor ve Dünya Mirası listesinde olan bu alan büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

Samsung

Güney Kore markası Samsung ise, listeye fabrikalarında çalışanlarının güvenliğini sağlamadığı için giriyor. Üretiminde zehirli ve yasaklanmış maddeleri kullanıyor. Malesef 140 çalışanına kanser teşhisi konulmuş ve en az 50 genç çalışan hayatını kaybetmiş.

Vale

Brezilya'nın ve dünyanın ikinci büyük maden şirketi Vale. Şirketin 60 yıllık tarihinde çiğnenen insan hakları mı dersiniz yoksa kötü çalışma koşulları mı veya doğa sömürüsü mü? Vale, Amazon'daki Belo Monte barajının inşasında yer alıyor. Baraj, konu hakkında söz sahibi olamayan ve tazminat alamayan 40.000 insanın yer değiştirmesine neden olacak. Aynı zamanda baraj, Constance Gölü boyutundaki bir alanı sular altına bırakarak, yerel halk, hayvan ve bitkiler için felaket sonuçlara yol açacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yilin-cevre-suclulari_90318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!