Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yoğun Bakımdaki Antalya “Kaleiçi” Sonunda Ameliyata Alınıyor

Giriş, çıkış düzenlemesinden, bölgede yaşayan insanların yapısına kadar bir dizi radikal çalışmaların başladığı haberini almak bu işe senelerdir duyarlılık gösteren bir insan olarak beni heyecanlandırdı diyebilirim.

Akşam Gazetesi/Mevlüt YENİ
Yoğun Bakımdaki Antalya “Kaleiçi” Sonunda Ameliyata Alınıyor

ntalya’nın can damarı, ortak değeri altın elma, gümüş samur ödüllü tarihi Kaleiçi’nin sorunlarını geçen hafta VTV’de “Turizme Yeni Bakış” programında Yat Limanı’ndan yaptığımız yayınla tartışmıştık. O günden bugüne programla ilgili çok olumlu tepkiler aldım. Programa katılan konuklar sorunları tespit edip, çözüm önerileri sunmuştu. Ses getiren programdan sonra Kaleiçi ile ilgili gerek Vali Alaaddin Yüksel gerekse Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, beni umutlandıran bazı olumlu adımlar attılar.

Türel’in talimatı üzerine harekete geçen Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Kaleiçi ile ilgili radikal kararlar aldı. Giriş, çıkış düzenlemesinden, bölgede yaşayan insanların yapısına kadar bir dizi radikal çalışmaların başladığı haberini almak bu işe senelerdir duyarlılık gösteren bir insan olarak beni heyecanlandırdı diyebilirim.

Aldığım bilgilere göre; Büyükşehir Belediyesi’nden 4, Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Müdürlüğü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden 1’er personel olmak üzere 6 kişilik bir çalışma ve kontrol ekibi kuruluyor. Kurulun aldığı bazı radikal kararlar aynen söyle: Saat Kulesi Kaleiçi’ne giriş, Dönerciler Çarşısı Mescit Sokak ile, Yenikapı Sokak çıkış, Kocatepe Sokak ise giriş olarak düzenleniyor. Bu giriş ve çıkışlara daha önce alınan İl Trafik Komisyonu’nun kararı gereğince kapan ve bariyer konulacak. Konulan kapan ve bariyerler otomasyon sistemine bağlı olacak. Kapandan geçen aracı tanıyacak ve bu tanımaya göre bariyer açılacak.

Belirlenen sistemin kurulmasından sonra Büyükşehir Belediyesince Kaleiçi’nde bir anket çalışması yapılacak. Bu anketle “Kaleiçi’nde ücretsiz kalış süresi, bu süreyi aşanların ödeyeceği bedel ve süre kademeleri, Kaleiçi’nde ikamet edenlerin, kamu ve ruhsatlı işyerlerinin abonelik kartlarının dağıtımı ile ilgili esaslar belirlenecek. Anket çalışması bittikten sonra UKOME Genel Kurulu yeniden değerlendirme yapacak. Alınan karar gereği, otomasyonla ilgili malzeme ihalesinin yapılacağı ve 15 gün içerisinde uygulamaya başlanacağı açıklandı.

Kaleiçi’ne giriş çıkışlarda Yat Limanı girişinin değerlendirilmediği konusunda esnafın eleştirisi de var. Diyorlar ki; ìKaleiçi’ne giriş ve çıkışlarda Orduevi karşısındaki Yat Limanı girişinin de değerlendirilmesi gerekir. Yat Limanı’nda geniş otopark var. Buraya araçlarını park edenler Kaleiçi’ni yaya olarak dolaşırlar. Bu aynı zamanda trafik konusunda da rahatlama sağlar. Yurt dışında Kaleiçi benzeri yerlerde araç trafiğinin en düşük noktada olduğunu yetkililerimizin bilmesi gerekir.” Umarız işe hızlı başlayan komisyon esnaf ve Kaleiçi yaşayanlarının sesine kulak verirler.

Bu arada Kaleiçi ile ilgili Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ile önceki gün kısa bir görüşmemiz oldu. Onu da paylaşmak istiyorum. Sayın Vali Yüksel diyor ki; ìKaleiçi ile ilgili bir çok yetki artık ilgili yerel yönetimlerdedir. Konuyla ilgili valiliğimizden bir yardım istenirse tüm imkanlarımızla seferberiz. Sorun sadece Valilik ve yerel yönetimlerin değil bütün Antalya’mızın sorunudur. Kaleiçi gibi çok önemli bir değerin Antalya ve Türk turizmine kazandırılması noktasında valiliğimizin tüm imkanları seferberdir”

Görünen o ki artık Kaleiçi kenti yönetenlerin özellikle sorumluluk sahibi olan Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde. Umarız daha önceleri olduğu gibi alınan kararlar masada kalmaz. En azından masada ve sözde kalmaması için biz konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yogun-bakimdaki-antalya-kaleici-sonunda-ameliyata-aliniyor_47417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!