Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yol Vergisine Dava Açmaya Hazırlanıyorlar

Hükümetin belediyelerin gelirlerini artırmak için vatandaştan yol vergisi toplamaya dönük hazırlığına tepkiler büyüyor. Tüketici Hakları Derneği dava açma hazırlığında. Yeni hazırlanan taslağa göre MTV'nin yüzde 10'u kadar vatandaştan 'yol ve trafik payı' alınacak.

yapi.com.tr
Yol Vergisine Dava Açmaya Hazırlanıyorlar

Hazırlıkları yapılan yerel yönetim taslağından vatandaşlara yeni vergi kalemleri hazırlandığı ortaya çıktı. Taslakta, belediyelerin gelirlerinin artırılması için aracı olanlardan “yol ve trafik payı” adı altında Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yüzde 10'u kadar yeni vergi alınması öngörülüyor.

Vatandaşlardan alınacak bu verginin, nüfus ve yüz ölçümlerine göre belediyelere aktarılacağına ilişkin haberlerin de kamuoyuna yansıması sivil toplum ve meslek örgütlerinde tepkilere yol açtı.

Deutsche Welle’den Hilal Köylü’nün haberine göre; Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri ve Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, kamuoyunda “yol vergisi” olarak görülen düzenlemeye ilişkin haberlerin tüketicilerin Türkiye'deki vergi sistemine ilişkin şikayetleri artırdığına dikkat çekiyor. Kılıç, “Doğal olarak, bizim isyanımız, onların isyanıdır. Nerdeyse yolun rüzgarından da vergi alacaklar.” eleştirisini getiriyor.

Vergi sistemine ilişkin son incelemelerini paylaşan Kılıç, hükümetin özelleştirme adı altında tüm otoyolları özelleştirdiğine, yap-işlet-devret modelini her alanda devreye soktuğunu belirtiyor. İstanbul Havalimanı ve şehir hastanelerini bu sistemin son örnekleri olarak gösteren Kılıç, “Hastanelere hasta, otoyollara geçiş garantisinin verildiği bir sistemde toplumun her kesimine sürekli yeni vergi yükü bindirilmesi bütçedeki açıklara işaret ediyor.” diyor.

Kılıç, hükümetin yol vergisi almasının ardında benzin zamlarına duyulan tepkinin de etkili olduğunu öne sürüyor. Kılıç'a göre benzin zamlarına duyulan tepkinin üstü kapatılmak için yeni vergi kalemleri yaratılmış durumda. Kılıç, “Vergi dairelerinin benzin istasyonlarına açıldığını söylüyorduk başlarda, şimdi de diyoruz ki, yolun rüzgarından da vergi alacaklar. Sistem böyle gitmez. Mutlaka dava açacağız.” değerlendirmesi yapıyor.

“Vergiyi Başkentgaz’da arasınlar”
Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası da “yol ve katkı payı”na karşı dava açmak için hazırlık yapıyor. Oda Başkanı Ali Şahin, halktan böyle bir vergi toplanarak belediyelerin gelirlerinin artırılmasının söz konusu olamayacağını anlatıyor.

Özelleştirilmiş Başkentgaz'ın vergiden muaf olmak için Kızılay'a şartlı bağış yapmasıyla yaşananları hatırlatan Şahin, “Bakıyorsunuz, vergi kaçırılması konusunda Kızılay'la Başkentgaz'ın işbirliğine göz yumulmuş. Vergiyi neden burada aramıyorsunuz, neden vatandaştan sürekli ek vergi toplamak peşindesiniz? Bu durumu vatandaşlarımızın kendisi de yargıya taşıyabilir, biz de taşırız. İnceleriz yeni yasayı ona göre hareket ederiz.” şeklinde sözlerini sürdürüyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yol-vergisine-dava-acmaya-hazirlaniyorlar_177454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!