Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Yolcu Vapuru Değil Tekne”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Hatları tarafından yaptırılan son vapurların tasarımcısı Gemi Mühendisi Serdar Yaraş, “Biz zaten bu tasarımların yolcu vapuru olduğu iddiasında değiliz. Biz buna yolcu teknesi diyoruz” dedi.

yapı.com.tr
“Yolcu Vapuru Değil Tekne”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Şehir Hatları’ndan hiçbir yetkilinin gelmediği toplantıya yeni vapurların tasarımcı firmasıyla üretici firmasından yetkililer katıldı. Aydınlık Gazete’den Seda Akyüz’ün haberine göre, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılan toplantıda konuşan “Vapurlarımızı vermiyoruz” kampanyası moderatörlerinden Dr. Cemal Beşkardeş yeni yapılan vapurların İstanbul’a uygun olmadığını vurgulayarak, “İBB Başkanı Kadir Topbaş 2009 yılında ‘Vapurlu ulaşımı arttıracağız’ demişti. Ama öyle olmadı. Vapur nostalji değildir. İstanbullu olmanın bir aracıdır. Vapur yaygın olarak kullanılsa ucuz bir ulaşım aracıdır. Ancak bizim ülkemizde iskelelerimiz bile lokanta olarak kullanılıyor” dedi.

Yeni yapılan vapurlarla ilgili konuşan Beşkardeş, “Bunlar çıkarma gemisi benzerinde, dar alandan yolcu indirip bindirme vapurlarıdır. İstanbul demek boğaz demek, boğaz demek vapur demektir. Bunlar birbirinden ayrılmaz. Klasik vapur bizim için değişmez bir kültürdür” diye belirtti.

Yeni yapılan vapurların tasarımcılarından Gemi Mühendisi Serdar Yaraş da Şehir Hatları’nın kendilerine vapurların Beşiktaş-Üsküdar arasındaki kısa mesafede yolcu taşıyacağını belirtmesi ve şartnamedeki diğer kıstaslar nedeniyle bu tasarımları yaptıklarını söyledi. Ancak daha sonra vapurların sadece Beşiktaş-Üsküdar hattında değil, boğaz hattında da kullanılacağının ortaya çıktığını ifade eden Yaraş, “Biz zaten bu tasarımların yolcu vapuru olduğu iddiasında değiliz. Biz buna yolcu teknesi diyoruz. Mevcut projede engelli yurttaşların, bebekli insanların rahatça erişimini sağlamaya dikkat ettik” dedi. Toplantıya katılan gemi mühendislerinin neredeyse tamamı yeni vapur tasarımını İstanbul’a uygun bulmadıklarını belirtti.

 http://www.yapi.com.tr/haberler/yolcu-vapuru-degil-tekne_132089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!