Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Yoldan Geçen Topkapı Sarayı'na Gelmesin!"

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı'nı işgal eden Tarih Vakfı'nı saraydan çıkartmak için hukuki mücadele veriyor. Emre Kongar'ın Kültür Bakanlığı Müsteşarı olduğu dönemde Topkapı Sarayı'nın bir bölümünün 49 yıllığına Tarih Vakfı'na kiralandığına dikkat çeken Ortaylı, "Bu bölüm sarayın atölyesidir. Şimdi orada

Vatan Gazetesi
"Yoldan Geçen Topkapı Sarayı'na Gelmesin!"

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı’nı işgal eden Tarih Vakfı’nı saraydan çıkartmak için hukuki mücadele veriyor. Emre Kongar’ın Kültür Bakanlığı Müsteşarı olduğu dönemde Topkapı Sarayı’nın bir bölümünün 49 yıllığına Tarih Vakfı’na kiralandığına dikkat çeken Ortaylı, "Bu bölüm sarayın atölyesidir. Şimdi orada düğünler yapılıyor, saray çökertiliyor. Tarih Vakfı’nı çıkartmak için uğraşıyorum ama olmuyor" dedi. Ortaylı Topkapı Sarayı’na çok ziyaretçi geldiğini belirterek, "Özelikle yabancı turistler çok geliyor. Bunlara sınırlama getirmek gerekiyor. Herkesin Topkapı Sarayı’nı gezmesi şart değil" dedi.

Bu kadarını kaldırmıyor

Topkapı Sarayı’nda yapılan düğünler Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. İlber Ortaylı’yı isyan ettirdi. Sarayda düğüne tepki gösteren Prof. Ortaylı, "Saray bu kadar ziyaretçiyi kaldırmıyor" dedi.

Parlamento Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen Milli Saraylar Gezisi sırasında gazetecilerle sohbet eden Ortaylı, Topkapı Sarayı’nın bazı bölümlerinin 49 yıllığına Tarih Vakfı’na kiralandığına dikkat çekerek, "Tarih Vakfı burada işgalci konumunda. Topkapı Sarayı’ndan çıkartmak için hukuki mücadele veriyorum. Hala çıkartamadım. Çıkartırsam orayı atölye olarak kullanacağım" dedi.

Düğünler çökertecek

Tarih Vakfı’nın kendisine tahsis edilen bölümü düğünler için kiraladığını anlatan Ortaylı, "Çırağan Sarayı çok pahalı olduğu için burayı tutamayanlar Topkapı Sarayı’nda Tarih Vakfı’na tahsis edilen bölümü tercih ediyorlar. Topkapı Sarayı’nda ucuza düğün yapıyorlar" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yoldan-gecen-topkapi-sarayina-gelmesin_64134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!