Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yorgun Herakles'e Yoğun İlgi

Antalya bölgesindeki Perge Antik Kenti'nden kaçırılan ve büyük çabaların ardından ABD'den Türkiye'ye getirilen Yorgun Herakles (Herkül) heykeli, yaklaşık 1000 gündür Antalya Müzesi'nde sergileniyor. Bu dönemde müze ziyaretçi akınına uğradı.

yapi.com.tr
Yorgun Herakles'e Yoğun İlgi

DHA'nın haberine göre, Antalya'nın Aksu İlçesi Perge Antik Kenti'nden kaçırılan Yorgun Herakles heykelinin üst kaidesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sonrası 25 Eylül 2011 tarihinde Başbakanlık uçağıyla Türkiye'ye getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının çalışmaları sonucu heykelin üst kaidesi, Antalya Müzesi'nde bulunan alt kaidesiyle birleştirildi.

2011'de sergilenmeye başladı

Yorgun Herakles Heykeli, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı törenle 9 Ekim 2011 tarihinde Antalya Müzesi'nde sergilenmeye başladı. Yorgun Herakles'in 1000 gündür sergilendiği müzeyi, bu dönemde 406 bin 510 kişi ziyaret etti.

Antalya Müzesi'ni, Yorgun Herakles heykelinin ilk sergilenmeye başladığı Ekim-Aralık 2011 döneminde 20 bin 629 kişi ziyaret etti. 2012 yılında ziyaretçi sayısı 173 bin 843 olurken, 2013'te bu rakam 136 bin 587'ye geriledi. Bu yılın ilk 6 ayında ise Antalya Müzesi'ni 75 bin 451 kişi ziyaret etti.

2006'dan 2011'e kadar uğraşıldı

Yorgun Herakles'in alt kısmı, 1980 yılında Prof. Jale İnan'ın Antalya'daki Perge Ören Yeri'nde yürüttüğü kazı çalışmaları sonucu bulundu. Kim tarafından ve ne zaman kaçırıldığı tespit edilemeyen heykelin üst kısmının ise 1981 yılında ABD'deki Boston Müzesi'nde sergilendiği belirlendi. ABD'den, eski bir Yunan heykelinin Romalılarca yapılan kopyası olan Yorgun Herakles'in üst kısmının iadesi istendi, ancak heykelin mülkiyetini elinde bulunduran New Yorklu koleksiyoncular buna yanaşmadı. Uzun uğraşlar sonucu 2006 yılında yeniden başlatılan müzakerelerin ardından heykelin üst kısmı, 2011 yılında Türkiye'ye iade edildi

http://www.yapi.com.tr/haberler/yorgun-heraklese-yogun-ilgi_122504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!