Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yüksek Mahkeme'ye Davalık Bina

Anayasa Mahkemesi, başkentin dışında, Ahlatlıbel'de PTT Genel Müdürlüğü'nden takas yoluyla aldığı araziye inşa edilen yeni binasına taşınmaya hazırlanıyor. 29 Ekim'de açılması planlanan yeni hizmet binası ile ilgili davalar ise sürüyor. Yıllarca PTT'nin kullandığı arazi, Çankaya Belediyesi'nce "ağaçlandırılacak alan" olarak belirlenmişti.

Sabah Gazetesi
Yüksek Mahkeme'ye Davalık Bina

Anayasa Mahkemesi, başkentin dışında, Ahlatlıbel'de PTT Genel Müdürlüğü'nden takas yoluyla aldığı araziye inşa edilen yeni binasına taşınmaya hazırlanıyor. 29 Ekim'de açılması planlanan yeni hizmet binası ile ilgili davalar ise sürüyor. Yıllarca PTT'nin kullandığı arazi, Çankaya Belediyesi'nce "ağaçlandırılacak alan" olarak belirlenmişti. Arazinin Anayasa Mahkemesi'ne devredilmesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, arazideki 638 metrekarelik inşaat iznini, 95 bin metrekareye çıkardı. Bunun yargıya taşıması üzerine idare mahkemelerinden önce yürütmeyi durdurma, sonra da izin kararı çıktı. Çankaya Belediyesi'nin de bir dönem inşaatını mühürlediği yeni binayla ilgili karşılıklı itirazlar ve davalar sürüyor.

Önce onay sonra iptal

Çankaya Belediyesi, PTT Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki arazi için geçmişte 638 metrekarelik alanda inşaat izni vermişti. Arazi, Anayasa Mahkemesi'ne devredilince Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi aldığı kararla alanı, 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan etti ve inşaat iznini 95 bin metrekareye çıkardı. Büyükşehir Belediyesi 27 Ekim 2006'da inşaat ruhsatı verdi. Çağdaş Başkent Ankara Derneği mahkemeye başvurdu. Ankara 12. İdare Mahkemesi, 15 Ağustos 2007'de Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kentsel Dönüşüm kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çankaya Belediyesi de inşaatı mühürledi. Büyükşehir Belediyesi ise "Kentsel Dönüşüm" kararını, 15 Ekim 2007'de kaldırdı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı devreye girdi ve Anayasa Mahkemesi'nin hazırladığı nazım ve uygulama imar planını 20 Şubat 2008'de onayladı. Bu karardan sonra inşaat için yeni ruhsat alınmadı. Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı ve Çankaya Belediyesi'nin inşaatı mühürlemesine karşı, 5. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. İdare Mahkemesi inşaatın mühürlenmesi kararını kaldırdı. Ancak davalar sonuçlanmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuksek-mahkemeye-davalik-bina_63159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!