Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yumurtalık Boru Hattında Arıza Giderilemedi

Irak’ın Kerkük ve diğer üretim sahalarından elde edilen ham petrolü Yumurtalık Deniz Terminali’ne ulaştıran Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı’nda,

NTV-MSNBCb>Irak’ın Kerkük ve diğer üretim sahalarından elde edilen ham petrolü Yumurtalık Deniz Terminali’ne ulaştıran Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı’nda, 18 Ekim 2003 tarihinde meydana elen arızanın henüz giderilemediği bildirildi.

Botaş Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, boru hattındaki arızanın giderilmesi için Irak tarafı ile yapılan görüşmelerde, çalışmaların sürdüğü bildirilmesine rağmen bugüne kadar sonuç alınmadı.

Kerkük’ten 18 Ekim’de yeniden pompalanmaya başlanan ancak, 1,5-2 saat sonra Irak tarafında, flanşlardaki sızıntıdan dolayı duran pompalamanın bir an önce yeniden başlamasını ümit ettiklerini ifade eden yetkililer, şunları söylediler:
“Petrolün Adana’nın Yumurtalık İlçesi’ndeki BOTAŞ Tesisleri’ne aktarılması ile ilgili Türkiye tarafında herhangi bir teknik sorun bulunmuyor. BOTAŞ Bölge Müdürlüğü yetkililerimiz, Irak tarafı ile sürekli görüşme halindeler. Ancak, bugüne kadar arızanın ne zaman giderileceği konusunda henüz tarih bile verilemedi.” Yetkililer, petrol boru hattı sayesinde Türkiye ekonomisine yılda 300 milyon dolar, ayda ise 25 milyon dolar katkı sağlandığını belirterek, “Arızanın 2 aydır giderilememesi nedeniyle uğradığımız kayıp 50 milyon dolar. Bu nedenle sorunun bir an önce çözümlenmesini temenni ediyoruz” dediler.
Körfez Krizi sırasında BM’nin Irak’a uyguladığı ambargo nedeniyle Ağustos 1990’da işletmeye kapatılan Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı, 16 Aralık 1996’da sınırlı petrol sevkıyatı için tekrar işletmeye açılmıştı. Bu çerçevede altışar aylık dönemler itibariyle petrol sevkıyatı yapılıyordu. Son Irak savaşı ile 19 Mart 2003’de duran petrol akışı, geçtiğimiz 13 Ağustos’ta yeniden başlamış ama saldırılar nedeniyle yapılamamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yumurtalik-boru-hattinda-ariza-giderilemedi_8097.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!