Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yumurtalık Lagünü Kuşlara Aittir'

Bakanlar Kurulu’nun Yumurtalık Lagünü’nü ‘milli park’ ilan eden kararı, Danıştay’a takıldı. Danıştay, kararı oybirliğiyle durdurdu. İskenderun’daki lagün, milli park olmadan önce ‘Tabiatı Koruma Alanı’ statüsündeydi, yani mutlak koruma altındaydı. Milli park ilanıyla burada halihazırda da sürdürülen piknik, plaj ve dalyan balıkçılığı

Radikal Gazetesi
'Yumurtalık Lagünü Kuşlara Aittir'

Bakanlar Kurulu’nun Yumurtalık Lagünü’nü ‘milli park’ ilan eden kararı,  Danıştay’a takıldı. Danıştay, kararı oybirliğiyle durdurdu. İskenderun’daki lagün, milli park olmadan önce ‘Tabiatı Koruma Alanı’ statüsündeydi, yani mutlak koruma altındaydı. Milli park ilanıyla burada halihazırda da sürdürülen piknik, plaj ve dalyan balıkçılığı faaliyetlerine ‘yasal zemin’ sağlanmıştı. Hükümetin bölgeyi ‘enerji terminali’ yapmak istediği de iddia ediliyordu.  

Konu bölgedeki çevre dernekleri ve balıkçılıkla ilgili kuruluşlar tarafından Danıştay’a götürüldü. Kararın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istendi. Davanın ilk incelemesini yapan Danıştay 10 ve 6. Daireleri ortak heyeti de Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurdu. Ortak heyetin kararında, su kuşları açısından son derece önemli olan bölgenin mutlak koruma altında olması gerektiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yumurtalik-lagunu-kuslara-aittir_74438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!