Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yunanistan’la Gaz Köprüsü Kuruluyor

Botaş ile Yunanistan’ın doğalgaz şirketi DEPA, Hazar bölgesi doğalgazını iki ülke üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak bir hat oluşturularak 15 yıl süre

NTV-MSNBCb>Botaş ile Yunanistan’ın doğalgaz şirketi DEPA, Hazar bölgesi doğalgazını iki ülke üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak bir hat oluşturularak 15 yıl süreyle doğalgaz alım satımı yapılmasına dair anlaşmayı imzaladı.

Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Yunan Kalkınma Bakanı Athanasios Tsochatzopoulos’un anlaşmaya imza koydukları törene Botaş ve DEPA yetkilileri de katıldı. Güler burada yaptığı konuşmada, yapılan anlaşma çerçevesinde Azerbaycan’dan Şahdeniz projesi kapsamında gelecek gazın Türkiye üzerinden Yunanistan ve İtalya’ya ulaşacağını ve bu sayede Güneydoğu Akdeniz doğalgaz ring’inin tamamlanacağını söyledi.

Güler, ihalesine 2004’te çıkılacak olan boru hattı üzerinden gaz taşımasının 2006’da başlayacağını, ilk etapta 750 milyon metreküp olması öngörülen Yunanistan’ın yıllık ihtiyacının daha sonra 3 milyar metreküpe kadar çıkacağını bildirdi.
Hattın tam kapasitesinin 11 milyar metreküp olmasının planlandığını kaydeden Güler, bu miktarın üç milyarının Yunanistan tarafından kullanılacağını, sekiz milyarının da İtalya üzerinden Avrupa’ya iletileceğini anlattı.
Güler’in verdiği bilgilere göre, toplam 285 km uzunluğunda olacak hat, Türkiye’de Bursa Karacabey’den başlayacak ve 209 km’lik Türkiye bölümü 36 inch kalınlığındaki borulardan oluşacak. Bu hattın 17 km’lik bölümü Marmara Denizi’nin altından geçeçek. Türkiye bölümünün boru hattı maliyetinin 80 milyon dolar olacağını belirten Güler, projenin 2004 yatırım programına alındığını ve ilgili Çevre Etki Değerlendirme raporlarının da hazırlandığını söyledi.
Yunanlı Bakan Tsochatzopoulos de yaptığı konuşmada, hattın Yunanistan’dan geçecek 76 km uzunluğundaki kısmının maliyetinin 115 milyon euro olacağını belirtti ve bu hattın iki ülke arasındaki işbirliğinin somut bir örneği olacağını söyledi.
Tsochatzopoulos, “Bu anlaşma ile Türkiye enerji pazarı, Avrupa Birliği enerji pazarına açılmakta ve bu Yunanistan üzerinden gerçekleşmektedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yunanistanla-gaz-koprusu-kuruluyor_8243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!