Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yuntdağı'na Rüzgar Santralı Kuruluyor

Yuntdağı'na rüzgar enerji santralı kuruluyor. Murat Vargı (MV) Holding, Portmobil Telekomünikasyon ve RDO Yatırım ortaklığıyla kurulan Dost Enerji Şirketi ile Alman Innores Elektrik Üretim A.Ş'nin yapacağı santral 50 milyon euro yatırımla kurulacak.

Yeni Asır Gazetesi
Yuntdağı'na Rüzgar Santralı Kuruluyor

b>Yuntdağı'na rüzgar enerji santralı kuruluyor. Murat Vargı (MV) Holding, Portmobil Telekomünikasyon ve RDO Yatırım ortaklığıyla kurulan Dost Enerji Şirketi ile Alman Innores Elektrik Üretim A.Ş'nin yapacağı santral 50 milyon euro yatırımla kurulacak.

Yuntdağı'nda 115 bin 516 metrekarelik bir alanda 42.5 megavatlık santralın kurulma çalışmaları geçen sene haziran ayında başladı. MV Holding, yaklaşık 70 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan santralı 2008'in ikinci yarısında tam kapasite üretime geçirmeyi planlıyor.

Martta montaj biter

Yuntdağı'na her biri 2500 kilovat gücünde olan 17 tane Alman malı tribün kuracak olan MV Holding, mart ayında montaj çalışmalarını bitirmeyi hedefliyor. Santral toplamda 42.5 megavat gücünde olacak. Tribünlerin kanat uzunluğu 80 metre, kulelerin yüksekliği ise 90 metre olacak. Santral yılda 160 milyon kilovat elektrik enerjisi üretecek.

Murat Vargı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı, "7 tribünün montajı tamamlandı. Kalan 10 tanesini ise marta kadar monte edeceğiz. 2008 yılı ikinci çeyreğinde de tam kapasite üretime geçeceğiz. Tesis, 50 milyon euroya mal olacak" dedi.

5 yıllık plan

Vargı, Muzaffer Akpınar ile enerji sektörüne girer girmez ilk adım olarak İzmir'de yatırım planladıklarını, amaçlarının 5 yılda 250 megavatlık santral kurmak olduğunu belirtti. Vargı, "Turkcell'deki ekip ile enerjide 'rüzgar' gibi eseceğiz. 20 yıla yakındır beraber çalıştığım Turkcell'in eski CEO'su Muzaffer Akpınar ile birlikte 50 bin YTL sermaye ile Dost Enerji'yi kurduk. MV Holding ile 5 yılda 250 milyon megavatlık enerji yatırımı yapmayı planlıyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ilk adımı İzmir'de attık. Dost Enerji sektöre girer girmez Bergama'da yatırıma başladık. Projeyi Alman Innores'ten devir aldık. Dost Enerji olarak bu proje ile yılda 161 milyon kilovat saat elektrik üretmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Dost Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Akpınar ise, dünyada yenilenebilir enerjiye doğru bir yönelim olduğunu vurguladı. Akpınar, "Bizim Murat Vargı ile 20 yıllık birlikteliğimiz var, bu alana birlikte girmeye karar verdik. İlk beş yıllık hedeflerimizi de belirledik. 5 yılda 250-300 megavatlık rüzgsantralı kurmayı planladık. Bunun içinde bir miktar mikro düzeyde hidroelektrik santralları da bulunacak" dedi.

Önümüzdeki 5 yıl boyunca yenilenebilir enerji alanında 250 megavatlık kurulu güce sahip bir yapıya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Akpınar, "Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji koridorunda bize yakışır ve farklı bir yere sahip olmayı istiyoruz. Çevre ülkelerde de konuyla ilgili yatırımları yakından takip ederek, gerektiğinde aksiyon almayı planlıyoruz. Bu alanda yatırımlarımız devam edecek" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yuntdagina-ruzgar-santrali-kuruluyor_59156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!