Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yurtdışı Müteahhitlere Eximbank Desteği Tamam

Türk Eximbank, Türk müteahhitlik firmalarının mevcut pazarlarda kalıcılığı ve yeni pazarlara açılmalarının sağlanması amacıyla, yurtdışında üstlenilen

Dünya Gazetesi/31.07.2002ürk Eximbank, Türk müteahhitlik firmalarının mevcut pazarlarda kalıcılığı ve yeni pazarlara açılmalarının sağlanması amacıyla, yurtdışında üstlenilen ya da üstlenilecek projelerinin teminat mektubu ile desteklenmesi için, "Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerine Yönelik Teminat Mektubu Programı"nı yürürlüğe koydu.
Program kapsamında, bir firma lehine düzenlenecek toplam garanti tutarı 25 milyon ABD Doları'nı aşmayacak şekilde işveren ile yapılmış sözleşmede belirtilen tutarın ya da ihale bedelinin azami yüzde 25'ine kadar teminat mektubu verilebilecek.

Türk Eximbank'ın, "Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerine Yönelik Teminat Mektubu Programı" yürürlüğe girdi.

Eximbank'ın internet sitesinde, Genel Müdür Ahmet Kılıçoğlu imzasıyla yer alan duyuruda, müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren firmaların, yurtdışında üstlenecekleri projeleri için işveren makam tarafından istenilen teminat mektuplarını tesis etmelerinde zorluklar yaşandığına dair beyanları üzerine, Türk Eximbank'ın, bu soruna çözüm olabilecek düzenlemelerin yapılması konusundaki çeşitli talepleri değerlendirdiği kaydedildi.

Bu çerçevede, Türk müteahhitlik firmalarının mevcut pazarlarda kalıcılığı ve yeni pazarlara açılmalarının sağlanması amacıyla, yurtdışında üstlenilen ya da üstlenilecek projelerinin teminat mektubu ile desteklenmesi için, "Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerine Yönelik Teminat Mektubu Programı"nın banka tarafından yürürlüğe konulduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, söz konusu program çerçevesinde kredibilitesi uygun bulunan Türk müteahhitlik firmalarının, Uluslararası Müteahhitler Birliği (UMB) tarafından onaylanmış projeleri için, yurtdışında katılacakları ihalelere veya taahhütlerine yönelik olmak üzere, Türk ticari bankalarının kontrgarantisi çerçevesinde ihtiyaç duyacakları teminat mektubu talepleri karşılanabilecek.

Türk Eximbank tarafından uygun bulunan bankaların kontrgarantisini

içeren ve UMB tarafından onaylanmış projelere ilişkin talepler, banka tarafından da uygun görülmesi durumunda Niyet Mektubu verilecek.

Müteahhit firmanın Türk Eximbank tarafından Niyet Mektubu verilen projeler için teminat mektubu başvurusu, yine Niyet Mektubu talebi aşamasında bankaya bildirilen Türk ticari bankası tarafından yapılacak.

Program kapsamında, bir firma lehine düzenlenecek toplam garanti tutarı 25 milyon ABD Doları'nı aşmayacak şekilde işveren ile yapılmış sözleşmede belirtilen tutarın ya da ihale bedelinin azami yüzde 25'ine kadar teminat mektubu verilebilecek.

Herhangi bir firmanın belirli bir andaki riskinin tespitinde, müteahhit firmaların, oluşturulacak konsorsiyumlar kapsamında üstlenecekleri proje içindeki payları dikkate alınacak. Eximbank tarafından, herhangi bir proje için belirtilen sınırlamalar içerisinde kalacak şekilde düzenlenecek teminat mektubu tutarı, ticari banka tarafından Bankaya muhatap düzenlenecek

kontrgaranti tutarını aşmayacak. Düzenlenecek garantiye ilişkin yıllık yüzde 1 oranında alınacak komisyonlar, 3'er aylık dönemler itibariyle peşin olarak ilgili ticari bankalardan tahsil edilecek.

Ülke bazında teminat mektubu tahsisi, toplam program limitinin yüzde 20'sini geçmeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurtdisi-muteahhitlere-eximbank-destegi-tamam_1214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!