Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler Yurtdışı Atağında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in St. Petersburg’u yeniden yapılandırma kararının ardından gündeme gelecek işlere talip olacak olan Türkiye, A

NTV-MSNBCb>Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in St. Petersburg’u yeniden yapılandırma kararının ardından gündeme gelecek işlere talip olacak olan Türkiye, Afganistan’da da atakta. Firmalar, Türkiye- Afganistan-Özbekistan tren yolu projesinde yer almak istiyor.
Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik çalışmalara hız verilirken, ABD’nin Afganistan’daki operasyonu sonrası başlatılan yeniden yapılandırma projeleri çerçevesinde Türkiye önemli bir rol üstleniyor.
En önemli projelerden olan Kabil-Kandahar karayolunun ABD ve Türk firmaları tarafından yapımı sağlanacak. 180 milyon dolarlık projenin 100 milyonu ABD, 80 milyonu ise Japonya ve Suriye tarafından karşılanacak.
Yolun rehabilitasyonu ve yapımı için istenen 10 firma ismi ise, Uluslararası Müteahhitler Birliği tarafından ABD’ye iletildi.
Söz konusu firmalar Afganistan’da yol yapan ve malzeme ekipmanı bulunanlar arasından seçildi.
Ekim ayı sonunda başlaması planlanan proje için Afganistanlı işçiler çalıştırılacak.
Gündemde olan diğer proje Afganistan-Özbekistan demiryolu. Planlama aşamasındaki proje finansmanının da uluslararası havuzdan karşılanması bekleniyor. Bu projeye de talip olan Türkiye’nin en önemli rakibinin de İran olduğu belirtildi..

RUSYA’DA DA FAALİYET YOĞUNLAŞACAK
Türk müteahhitlerinin en önemli ilgi alanlarından olan Rusya’da da faaliyete geçilmesi planlanıyor. İnşaat sektörüne Rusya’da yeni iş imkanları yaratmak amacıyla 14-18 Ekim’de Moskova’da bir konferans düzenlenecek.
Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan’la Rusya’ya çıkarma yapacak olan müteahhitler ticari ilişkilerin kurulmasına çaba gösterecek.
Rusya Devlet Başkanı Putin’in St. Petersburg’u yapılandırma kararı çerçevesinde başlatılacak çalışmalar ise Türk müteahhitlerin ilgi odağı. Rusya’da ihale patlaması beklediklerini söyleyen müteahhitler, altyapı, tesis, iş ve alışveriş merkezleri, yol, konut ve turizm yatırımlarında yer almak istiyor.
Müteahhitlik işlerinde hedef ise, 1 milyar doların üzerine çıkılması.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-yurtdisi-ataginda_1988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!