Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Hedefi 5 Milyar $

Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel, bu yıl yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde üstlenilecek projelerin toplam değerinin 5 milyar dolara ul

Ticaretb>Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel, bu yıl yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde üstlenilecek projelerin toplam değerinin 5 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini bildirdi.

Ülker Güzel, Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) Genel Kurul Toplantısı’nın ardından düzenlenen “İhracat Kredilerinin Sigortalanması ve Proje Finansmanında Çevresel ve Sosyal Standartlar” konulu çalıştayda yaptığı konuşmada, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin, geçen yıl önemli bir başarı sağladığını söyledi.

Yurtdışında üstlenilen projelerin toplam değerinin 3.4 milyar dolara ulaştığını ve bunun yüzde 40’ının komşu ülkelerde üstlenildiğini belirten Güzel, “Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektöründe bu yıl hedefimiz 5 milyar dolardır” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek de, gelişmekte olan ülkeler için büyük önem taşıyan projelerin, ülke ekonomisine ekstra maliyetler getirmemesi gerektiğini söyledi. Demirbilek, Birecik Barajı ve Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projesinin önemine işaret ederek, Ceyhan’da balıkçıların her birine 10 bin dolar ödeme yaptıklarını hatırlattı.

Verimliliğin ve üretimin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Demirbilek, “Çevresel konuları daha karmaşık hale getirmek için bir çaba gösterildiğini düşünüyorum. Sadece çevresel faktörleri gözönüne alırsanız verimlilik ve üretimi gözardı edersiniz” diye konuştu.

EIC Başkanı Karl Rönnberg ise, OECD Yönetmeliği çerçevesinde müteahhitlerin bazı çevresel yükümlülüklerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, “Müteahhitler bu türden bilgilerin kontrol edilmesinden sorumlu olamazlar. Bu müşterinin sorumluluğunda olmalı” diye konuştu.

PAUL MUDDE

ABN AMRO Sürdürülebilir Gelişme Bölümü Birinci Başkan Vekili Paul Mudde de, bazı şirketlerin sadece kâra odaklanarak sosyal ve çevresel etkileri gözardı ettiğini söyledi. Mudde, “Burada sürdürülebilir kalkınma olmaz. Sürdürülebilir kalkınma risklerle ilgilidir. Çevresel etki ve sosyal sorumlulukların da üstlenilmesi gerekir” diye konuştu.

IFC Sendikasyon Direktörü Suellen Lazarus da, bankaların geçmişte proje finansmanı açısından çevresel konular nedeniyle çok büyük baskı altında kaldıklarına işaret etti.

Danimarka’da bulunan E. Pihl & Son şirketi Uluslararası Finans Müdürü Flemming Baekkoskos ise, OECD çerçevesinde geçen yıl benimsenen “Kılavuz İlkeler”in katı olduğuna dikkati çekerek, “Sesimizi yükseltecek kadar katıydı. Yeni onaylanan ilkeler ise eskilerine göre biraz daha iyi” dedi.

Müteahhitler olarak ihracat kredisi veren kuruluşlara bağlı olarak iş yaptıklarını ve ihracat kredisi kuruluşların yetkilerinin daha sınırlı olması gerektiğini belirten Baekkoskos, çevresel konulara müteahhitlerin de önem verdiğini söyledi. Çalıştayın ardından EIC üyesi müteahhitler ile Türk müteahhitler ikili görüşmelerde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurtdisi-muteahhitlik-hizmetleri-hedefi-5-milyar-_11016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!