Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yurtdışındaki Tarihi Eserler Geri Dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 2009 yılı boyunca yürüttüğü çalışmalar sonucunda, yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılan 151 tarihi eser Türkiye’ye geri kazandırıldı.

Cumhuriyet GazetesiKültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 2009 yılı boyunca yürüttüğü çalışmalar sonucunda, yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılan 151 tarihi eser Türkiye’ye geri kazandırıldı. Aralarında Sardes Antik Kenti’ne ait olduğu belirtilen 12 bronz cerrahi alet, 115 sikke ve el yazması Kuranıkerim yapraklarının da bulunduğu eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nde koruma altına alındı.

Diğer taraftan halen Almanya, Rusya, ABD, İtalya, Fransa, Sırbistan, Bulgaristan ve İngiltere gibi ülkelerde bulunan ve Bakanlık tarafından müzayedelerde satışları durdurulan, yurtdışında davaları devam eden eserlerin de Türkiye’ye iade edilmesi için girişimler sürdürülüyor. Yerli ve yabancı basının, müzayede kataloglarının, web sayfalarının ve yayınların takip edilmesi yoluyla ulaşılan eserlerin ülkeye geri iadesi için İçişleri, Dışişleri, Adalet Bakanlığı ve uluslararası kuruluşlar ortak çalışma yürütüyor.

Türkiye’nin iadesini istediği bazı eserler ve ülkeleri şöyle: Boğazköy Sfenksi (Almanya), Bergama-Zeus Sunağı (Almanya), Aphrodisias-İhtiyar Balıkçı Heykeli (Almanya), Troya eserleri (Almanya ve Rusya), Herakles Heykeli (Amerika).

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurtdisindaki-tarihi-eserler-geri-donuyor_76058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!