Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yürüyen Köşk' Hizmete Girdi

Atatürk 'ün Yalova'yı ziyareti sırasında kaldığı ve bahçesindeki bir çınar ağacının dalını kestirmemek için raylar üzerinde 4 metre 80 santimetre kaydırdığı Yürüyen Köşk, yıllar sonra restore edilerek yeniden halkın ziyaretine açıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
'Yürüyen Köşk' Hizmete Girdi

b>Atatürk'ün Yalova'yı ziyareti sırasında kaldığı ve bahçesindeki bir çınar ağacının dalını kestirmemek için raylar üzerinde 4 metre 80 santimetre kaydırdığı Yürüyen Köşk, yıllar sonra restore edilerek yeniden halkın ziyaretine açıldı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bahçesinde bulunan ve Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi ile Çalık Holding'in katkılarıyla restore ettirilen tarihi Yürüyen Köşk'ün yeniden ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen törene İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eşi Emine Aksu 'yla birlikte katıldı.

Tören öncesinde köşkün yürütülme çalışmaları sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan sergiyi gezen Bakan Aksu, daha sonra Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu 'ndan köşkün tarihçesini dinledi.

Bakan Aksu törende yaptığı konuşmada da "Yürüyen Köşk, Atatürk'ün ne kadar ileri görüşlü, çevreye ve doğaya ne kadar önem veren büyük bir lider olduğunun kanıtıdır" diyerek şunları söyledi:

''Yürüyen Köşk Projesi'nin hayata geçirilmesi, Atatürk ve onun aziz hatırasına verilecek en güzel armağanlardan birisidir. Çünkü Atatürk'ün 1929 yılında yaptırdığı bu eserin, korunup restorasyonunun yapılarak yaşatılması ve 11 adet proje içeriğinin de gerçekleştirilerek kapsamlı bir kültür eseri hüviyetiyle halkımızın ziyaretine açılması ayrı bir güzellik ve anlam taşıyor.''

Konuşmadan sonra Belediye Başkanı Binicioğlu, Bakan Aksu'ya Atatürk'ün Yalova'ya gelişi sırasında Yürüyen Köşk'te kahve içtiği fincanın bir benzerini armağan etti. Atatürk'ün sevdiği şarkıların çalındığı törenin sonunda köşkün bahçesinde konuklara, gazeteci Can Dündar tarafından hazırlanan ''Yürüyen Köşk Belgeseli'' de izletildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuruyen-kosk-hizmete-girdi_47762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!