Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yüzde 80'i Türk Firmalarına Emanet

TANAP boru ihalesinde yüzde 80 payı Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel aldı. İhalede yüzde 20 pay da Baosteel'in...

yapi.com.tr
Yüzde 80'i Türk Firmalarına Emanet

Dünya Gazetesi'nden Meltem Gündüz'ün haberine göre, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Pojesi'nin (TANAP) yaklaşık 1800 kilometrelik ana hat borusu için açılan ihalenin yüzde 80'ini Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel kazandı.

Borusan Mannesmann-Noksel-Erciyas Konsorsiyumu, Ümran-Emek Konsorsiyumu ve Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi'nin  bulunduğu 6 yerli üretici firma, toplam kapsamın yüzde 80'ini alırken; kalan kısım ise yabancı tedarikçi Baosteel Europe firmasına verildi.

TANAP'ta 1 milyon 200 bin tonluk işin yaklaşık üçte birine denk gelen 400 bin tonluk bölümünü tek başına Tosçelik karşılayacak. Borusan-Mannesmann, Erciyas Boru ve Noksel Boru'nun oluşturduğu üçlü konsorsiyum yaklaşık 300 bin tonluk kısmını, Ümran Boru ve Emek Boru'nun oluşturduğu grup da 200 bin tonluk kısmını aldı.

Nihai karar bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıklanması bekleniyor. Açıklamanın ardından ‘TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri’ imza töreni yapılacak.

Sözleşmelerin toplam bedeline ilişkin bir açıklama yapılmazken; Borusan Mannesmann bu sabah KAP'ta yer alan açıklamasında Borusan'ın yer aldığı konsorsiyumun kazandığı çelik boru ihalesinde bedelinin 420 milyon dolar olduğunu duyurdu.

TANAP ana hat boruları ihale süreci 14 Şubat 2014 tarihinde ön yeterlik almış bulunan yerli ve yabancı 18 firmanın davet edilmesi ile başlamış ve teklifler 14 Nisan 2014 tarihinde alınmıştı.

Yaklaşık 1,350 kilometresi 56 inç ve kalan 450 kilometresi 48 inç çapında olacak proje için  altı farklı et kalınlığında boru üretilecek.     

ETİKETLER: ihale TANAP boru
http://www.yapi.com.tr/haberler/yuzde-80i-turk-firmalarina-emanet_125466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!