Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TANAP'ın Boru İhalesinde İmzalar Atılıyor

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) 1.3 milyar dolarlık boru ihalesinde karar bugün açıklanacak.

yapi.com.tr
TANAP'ın Boru İhalesinde İmzalar Atılıyor

Dünya Gazetesi'nden Meltem Gündüz'ün haberine göre, Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak yürüttüğü Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) sona yaklaşılıyor. Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak TANAP projesinin boru hattı yapımında yerli firmaların rol oynaması planlanıyor. Bin 800 kilometre uzunluğunda ve 1.3 milyar dolarlık işin yüzde 80’inin yerli çelik boru üreticilerince karşılanması öngörülüyor. Bu kapsamda yapılan boru tedarik ihalesine 19 uluslararası yeterlilik alan firma ile 6 yerli firma katılmıştı. Nihai kararın bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıklanması bekleniyor. Açıklamanın ardından ‘TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri’ imza töreni yapılacak.

Türkiye için de önemli yere sahip olan TANAP, Güney Gaz Koridoru içerisinde yer alıyor. Güney Gaz Koridoru Projesi ise Hazar Bölgesi, Orta Asya ve Ortadoğu’daki doğalgaz kaynaklarını Avrupa’ya iletmede arz çeşitliliğini hedefl iyor. Türkiye ve Azerbaycan, koridorun Türkiye ayağıyla ilgili TANAP üzerinde anlaştı. TANAP, 2 bin kilometre uzunluğunda bir boru hattının inşa edilmesi ve 32 milyar metreküp kapasitede doğalgazın taşınmasını kapsıyor. Proje ile Azerbaycan doğalgazı alternatif ve güvenli bir güzergâh yoluyla Avrupa gibi büyük pazarlara iletilecek.

Doğalgaz TANAP ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile de Avrupa’ya nakledilecek. Doğalgazın Avrupa’ya satışına ilişkin imzalanan anlaşmalardan beklenen gelirin 200 milyar dolar olacağı belirtiliyor. İnşası 2017’de tamamlanması planlanan projeyle ilk aşamada taşınacak 16 milyar metreküplük gazın 10 milyarı Avrupa’ya , 6 milyarı ise Türkiye’ye verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tanapin-boru-ihalesinde-imzalar-atiliyor_125456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!