Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zafer Havalimanı İçin Müjdeli Haber

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Uşak'ın ihtiyacını karşılayacak havalimanı için Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yıl sonuna kadar ihale ilanı çıkacak ve ihale 2010'un ilk ayında tamamlanacak.

ntvmsnbc
Zafer Havalimanı İçin Müjdeli Haber

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Uşak'ın ihtiyacını karşılayacak havalimanı için Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yıl sonuna kadar ihale ilanı çıkacak ve ihale 2010'un ilk ayında tamamlanacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Ağrı, Balıkesir Körfez, Uşak ve Siirt hava meydanlarındaki pist uzatma ve genişletme işlerinin bu yıl sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını söyledi. Bu hava meydanlarının 2010 başında hava trafiğine açılacağını ifade eden Birdal, şunları kaydetti:

"Havayolu şirketlerinin bünyesinde bu hava meydanlarındaki pistlere uygun küçük gövdeli uçak yok. Bu nedenle şirketler, buralara tarifeli sefer yapamıyor. Ancak bu kentlerde yolcu talebi var. Havayolu şirketleri bu pistlere uygun küçük gözdeli uçak temin ederlerse, bu hava meydanlarına tarifeli seferler yapılabilir. Tokat Hava Meydanı'nda da benzer bir durum yaşanıyor. Oradaki pist de kısa ve etrafında uçuşa engel manialar var. Ayrıca, Zonguldak Çaycuma Havaalanı ve Balıkesir Merkez Hava Meydanı'na uçuşlara açık olmasına rağmen yeterli yolcu talebi olmadığı için tarifeli uçuş yapılmıyor."

Malatya Hava Meydanı terminal binasının genişletilmesi işinin başlatıldığına işaret eden Birdal, 2010'da, Van Ferit Melen Hava Meydanı terminal binasının genişletilmesi, ayrıca Ağrı, Adıyaman ve Balıkesir Körfez hava meydanlarına yeni terminal binaları yapılması için ihaleye çıkacaklarını dile getirdi.

Zafer Havalimanı

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Uşak'ın ihtiyacını karşılayacak Zafer Havalimanı projesinin şartnamesinin hazırlandığını ve kamulaştırma işlemlerinin devam ettiğini anlatan Birdal, Zafer Havalimanı için YİD modeliyle bu yıl sonuna kadar ihale ilanına çıkmayı amaçladıklarını belirtti. Birdal, şunları söyledi:

"Zafer Havalimanı'nın ihalesini, 2010'un ilk ayında tamamlamış olmayı hedefliyoruz. Uluslararası uçuşların yapılabileceği boyutta, konvansiyonel bir havalimanı olacak. Havalimanında 3 bin metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde tek bir pist yapılacak ve inşaat 2 yıl içinde tamamlanacak."

Kiralama ihalesine çıkılacak

Orhan Birdal, Anadolu'daki havaalanlarının özel sektör tarafından işletilmesi için 2010'da "kiralama ihalesine" çıkmayı amaçladıklarını ifade etti.

Birdal, "2010 başında, tarifeli seferlerin yapıldığı Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile Samsun, Sinop ve Tokat hava meydanları için kiralama ihalesine çıkacağız. Samsun, Sinop ve Tokat hava meydanlarını tek paket halinde ihale edeceğiz. İhalede, firmalar belirlenecek işletme süresi için kira bedelleri ile yarıştırılacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zafer-havalimani-icin-mujdeli-haber_74245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!