Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zaman ve Tarih En Büyük Elektir

Ara Güler 77'nci yaş gününü Fotoğrafevi Koç Allianz Galerisi'nde açılan sergi ve kapsamlı bir fotoğraf albümüyle kutluyor. Albüme çok sevindiğini belirten Güler, zaman ve tarihin en büyük elek olduğunu söylüyor

Radikal
Zaman ve Tarih En Büyük Elektir

ürkiye'de fotoğraf denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Ara Güler, "Ben 20-30 fotoğrafla insanların akıllarında kalırsam kendimi büyük bir iş yapmış sayarım" diyor. O zaman fazla söze gerek yok büyük iş yapmış, usta. Çünkü akıllarda 20-30 fotoğraftan fazlası var. Balat'tan Kanlıca'ya, Tarlabaşı'dan Sirkeci'ye İstanbul fotoğrafları, Alfred Hitchcock'tan Pablo Picasso'ya, Salvador Dali'den Yaşar Kemal'e portreleri, foto röportajları unutulacak gibi değil.

Bütün bu unutulmaz işler vizörün arkasında geçen 57 yıllık meslek yaşamının sonucu... Ara Güler artık 77 yaşında. Fotoğraf dünyası, unutulmaz işlere imza koyan ustaya bu vesileyle ikinci kez saygısını sunuyor. Doğum günü hediyesi olarak 'Ara'dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti' başlıklı bir sergi açıldı. Ayrıca Hasan Şenyüksel bir albüm yayına hazırladı. Fotoğrafevi Koç Allianz Galerisi'nde açılan sergide Ara Güler'in 77 fotoğrafı yer alıyor. Albümde ise daha fazlası var.

İlker Maga'nın 'Ara Güler'e Saygı' kitabından sonra Hasan Şenyüksel de size doğum günü hediyesi olarak bir sergi ve albüm hazırladı. Neler hissediyorsunuz bu tür çalışmalar yapıldıkça?

Hiçbir şey hissetmiyorum. Benim için angaryanın köküdür bunlarla uğraşmak. (Gülüyor)
Hem İlker beye hem de Hasan beye çok teşekkür ederim. Çünkü benim yapmaya üşendiğim hatta düşünmediğim birtakım şeyleri gerçekleştiriyorlar. Bir serginin açılması, albüm yayımlanması önemlidir. Ama albüme daha çok seviniyorum. Sergi açık kaldığı sürece insanlarla temas halindedir. Halbuki albüm hep vardır. Kalıcıdır. Bu yayımlanan kitap İlker'in kitabına göre daha kapsamlı.

77 yılı siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Valla değerlendirmiyorum. (Yine gülüyor). 77 lafı da güzel geliyor kulağa. Böyle kutlamalar 80'de de yapılabilir. Ama 80'de böyle bir kutlama yapan yok. 100 yaşında yapılabilir. Ama bu belki de son olacak, sonra 'Good bye'.

Onlarca fotoğrafınız var. Siz bunca fotoğrafın arasından hangisini daha çok seviyorsunuz?

Böyle bir şey olmuyor. Hepsini seviyorum. Ama çok daha güzel olanları var. Onları da seçemem. 1965 yılında çektiğim akşamüstü Kandilli'den kalkan vapur fotoğrafım var, o fotoğrafta bir anlam var. O anlamı seviyorum. İlker'in kitabının sonunda yer alıyor. O fotoğrafa bir şiir bile yazdım. Boğaz demişken şimdilerde Boğaz'ın görüntüsünü değiştirmenin peşindeler. Yok alışveriş merkezi yapacaklarmış, yok gökdelenler dikeceklermiş, İstanbul'u yıkmaktan başka bir işe yaramıyorlar. O zaman bu fotoğrafları çektiğime çok seviniyorum. Çünkü o fotoğraflar romantik İstanbul'un görüntüleri.

Ara bey, geriye dönüp baktığınızda sizi gururlandıran çalışmalarınız neler?

Nuh'un Gemisi, Aphrodisias ve Nemrut Dağı röportajlarımı çok önemserim. Çünkü bunlar gerçekten insanlık tarihi için önemli röportajlar. Buraları benim sayemde keşfetti insanlar. Mesela Aphrodisias veya Nemrut projeleri belli çevreler tarafından biliniyordu zaten. Ama benim fotoğraflarım sayesinde popüler oldular. Bu, işte, gazeteciliğin gücü. Gazetecilik bunun için çok mühim bir meslektir. Bana göre Başbakanlık'tan bile daha mühim. Ama yazıişleri müdüründen bahsetmiyorum, muhabirlikten bahsediyorum.

Kızacaksınız ama vereceğiniz cevap önemli. Sizce iyi fotoğraf nedir, nasıl olur?

İyi fotoğraf dediğinde, iyi fotoğrafa bir mana lazım. Grafik sadece fotoğrafa bir imaj getirir. Bugün bir sürü enayi şeye sanat diyorlar. Ama zaten zaman onları eliyor.
Eser dediğiniz şey, insanın her hangi bir duygusuna dokunmuyorsa kalmıyor. Sanatta bir şeyin kalıcı olması için en az 50 yılın geçmesi gerekiyor. 50 yıl dayandıysan ondan sonra varsın demektir. Zaman ve tarih en büyük elektir.

Özellikle portre çekerken geniş açıyla çalışmanızın özel bir nedeni var mı?

İnsanları çekerken, onları kendi dünyaları içinde görüntülemek gerekiyor. Aslında zor bir durum. Çünkü çok yaklaşırsanız görüntü deforme olur. Zor biraz, ama zaman içinde alıştım bu açıya.
Siz ofisinizi epeydir müzeye dönüştürmeye çalışıyorsunuz. Nedir son durum?
Yukarıyı (Ara Cafe'deyiz, Güler Apartmanı'nı kastediyor) müze yaptık. Arkadaşlarıma gösteriyorum. Ama halka açık değil.

Halka açık hale gelecek mi?

Gelmez. Halka açık hale gelmesi için, bir sürü prosedür var. Ben uğraşamam onlarla.

'Ara'dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti' başlıklı Ara Güler'in fotoğraf sergisi
2 Eylül tarihine kadar Fotoğrafevi Koç Allianz Galerisi'nde görülebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zaman-ve-tarih-en-buyuk-elektir_32427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!