Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Zemin Kotu’nun Altındaki Her Kata Daire Yapılamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kot uygulamalarına yönelik hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre bundan sonra aslında bodrum olması gereken yerlere daire yapılmayacak

yapı.com.tr
‘Zemin Kotu’nun Altındaki Her Kata Daire Yapılamayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Şehircilik Şûrası’nda, binalardaki “kot” uygulamalarına ilişkin uyarısının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, hazırladığı yönetmelik taslağı ile zemin kotunun altındaki yerleri yeniden tanımlayacak. Böylece, aslında bodrum olması gereken yerlere daire yapılmayacak.

Kot altı daireye sınır getirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bakan Mehmet Özhaseki’nin “Şehirlerin Anayasa’sı olacak” dediği imar düzenlemesinde sona yaklaştı. Bakanlık tarafından hazırlanan planlı alanlara ilişkin imar yönetmelik taslağına göre, ülkenin tamamı için bir tek imar düzenlemesi olmayacak.

Bakanlık, imarın değişmez kurallarını hazırlayarak, illere gönderecek. Ancak her bölgenin coğrafi, tarihi, kültürel ve yöresel özelliklerine göre ayrı ayrı imar düzenlemeleri yapılacak. Her bölgenin kendi imar düzenlemesi, yerelde hazırlanacak ve bakanlığa gönderilecek.

Uygulamada denetim yetkisi bakanlıkta olacak. 2012 yılında Samsun’da 9 kişinin hayatını kaybettiği selde, bodrum kattaki daireler büyük tartışma yaratmıştı. Düzenlemeyle, kotun altındaki yerin neresi olacağı net çizgilerle ortaya konacak.

Bodrum kata daire yapılamayacak. Kot harici ev açılmayacak. Su taşkın alanlarında bina kotları, 50 yıllık meteorolojik veriye göre yapılacak analizle belirlenecek. Su taşkın alanlarında, su taşkın seviyesine 1 metre eklenerek belirlenen kotun altında hiçbir şekilde iskân edilen bağımsız bölüm oluşturulmayacak.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehircilik Şûrası’nda, kot uygulamalarına tepki göstererek, “Beyefendi inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Denizden bakıyorsun 2-3 kat görünüyor ama 5-6 kat bina çıkıyor. Bodrum diyorsun, adam zemin yapıyor. Bodrumu zemine dönüştüren anlayış bana göre ihanettir. ‘İşte efendim şuradan, buradan kazanmak istiyorum’. Geç o işleri! Kazanmak istiyorum derken şehre ihanet ediyorsun” demişti.

Ruhsat için önce altyapı bitirilecek

Yerleşim alanlarında yapı ruhsatı düzenlenebilmesi için yol, su, kanalizasyon, elektrik gibi teknik altyapı hizmetlerinin götürülmüş olması şartı aranacak. Yeni yapılacak binalarda uygulama imar planında veya planda olmaması halinde gösterilen kat adedi veya bina yüksekliği hiçbir şekilde aşılamayacak. Yola cephesi olmayan parsellere yapı ruhsatı düzenlenmeyecek.

Kentlere estetik güvencesi

Kentlerdeki estetik şartının yerine getirilmesi için Mimari Estetik Komisyonu kurulacak. Komisyon, yapı ruhsatlarına ilişkin onay işlemlerinde görev yapacak. Komisyon; mimar, peyzaj mimarı, mimarlık tarihçisi, sanat tarihçisi, inşaat mühendisi, çevre mühendisi, şehir plancısı ve harita mühendislerinden oluşacak. Komisyon, gerekirse projeler için durdurma kararı alabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zemin-kotunun-altindaki-her-kata-daire-yapilamayacak_157378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!