Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma Kazılarını 100 Yılda Bitiremeyiz

Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, “Zeugma kazılarını kendi imkanlarımızla yüz yılda bitiremeyiz” dedi. Zeugma Antik Kenti’nin dünya kültür

NTV-MSNBCb>Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, “Zeugma kazılarını kendi imkanlarımızla yüz yılda bitiremeyiz” dedi.

Zeugma Antik Kenti’nin dünya kültür mirası açısından çok önemli olduğunu söyleyen Vali Bilgin, sadece sanayinin ve ticaretin değil, turizmin de Gaziantep’in en büyük değerlerinden biri olduğunu vurguladı.

Zeugma’da Birecik Barajı sularının yükselmesiyle birlikte acil kurtarma kazıları yapıldığını, ancak sergilenecek yerin hiç düşünülmediğini ifade eden Bilgin, küçük bir müzede sergilenmeye çalışan mozaiklerin birçoğunun, fiziki şartlar müsaade etmediği için depolarda bekletildiğini belirtti.
Vali Bilgin, kurtarma kazıları tamamlandıktan sonra su üstünde kalan kısımlarda kazı çalışmaları yapılmadığını, göreve geldiklerinde durdurulmuş olan kazı çalışmalarına, İl Özel İdaresi kanalıyla yeniden başladıklarını kaydetti.

MOZAİKLER İÇİN YENİ YER
Mozaiklerin sergilenmesi için ek müze inşaatı binasını geçici mozaik müzesi olarak değerlendirmeyi düşündüklerini ve bu amaçla binayı 1.5 trilyon liralık bedelle ihale ettiklerini ifade eden Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, şöyle konuştu: “Bu yıl sonu itibarıyla mozaiklerimizi sergileyebileceğimiz bir yerimiz olacak. Artık depolarda beklemeyecekler. Hatta müzeyi önümüzdeki kışa hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.”

KAZILAR İÇİN SPONSOR ŞART
Bilgin, Zeugma’daki kazı çalışmalarının devam ettiğini, ancak bu çalışmaları sadece kendi imkanlarıyla yüz yılda bitiremeyeceklerini söyledi.
Kazı çalışmalarının tamamlanması için yurtiçi ve yurtdışından bütün üniversiteleri Gaziantep’e davet etmek ve sponsor bulmak gerektiğini belirten Vali Bilgin, “Mevcut mevzuat içinde bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapması gerekiyor. Bizim o noktada yapacağımız birşey yok. Bizim yapacağımız, İl Özel İdaresi kaynağından müzenin taleplerini karşılamak” dedi.
Bilgin, müzenin, mozaikleri sergilemek açısından yeterli ve modern bir müze olduğunu söylemenin zor olduğunu, bu nedenle çağdaş bir mozaik binası yapmak gerektiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-kazilarini-100-yilda-bitiremeyiz_16597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!