Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma'nın Üstü Cam Fanusla Kapatılacak

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Zeugma Antik Kenti'nin üstünü "cam fanus benzeri bir yapı" ile kapatacaklarını, daha sonra Gaziantep Müzesi'nde sergilenen eserlerin bir kısmının asıl mekanına taşınacağını söyledi.

CNN Türk
1 Zeugma'nın Üstü Cam Fanusla Kapatılacak

b>Zeugma Antik Kenti'ne ait eserlerin müze dışında sergilenebilmesi için doğal koşullardan etkilenmemesini sağlayacak bir cam fanusla üstünün kapatılacağı bildirildi. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Zeugma Antik Kenti'nin üstünü "cam fanus benzeri bir yapı" ile kapatacaklarını, daha sonra Gaziantep Müzesi'nde sergilenen eserlerin bir kısmının asıl mekanına taşınacağını söyledi.

Kamçı, "Zeugma'dan çıkarılan eserler, tabiat şartlarından, yağmurdan, kardan, güneşten etkilenmesin ve daha sağlıklı korunsun diye müzede sergileniyor. Oysa bu eserler, bulundukları yerde korunarak sergilenebilirse, turistlerin daha çok ilgisini çeker. Bunun için çalışma başlattık; ilgili ihaleyi de yakında gerçekleştireceğiz" dedi.

Kazı alanını görmek isteyen yerli, yabancı turistlerin, Zeugma Antik Kenti'nden çıkan eserleri yerinde göremediği için hayal kırıklığına uğradığını bildiren Kamçı, yapmayı düşündükleri fanus için sponsor bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Vali Süleyman Kamçı, şöyle devam etti:

"Bölgenin en büyük ili Gaziantep, zengin tarih ve kültürel mirasa sahip olmasına karşın turizmden hak ettiği payı alamıyor.

GAP illeri arasında Gaziantep'in, bu kadar tarihi eserle bir ağırlığı olması lazım. Burada turizmi bölgesel olarak düşünmeliyiz. En azından bölgeyi gezmeye gelenler 1 gün de burada kalmalı.

Adıyaman'daki Nemrut Dağı'na gidenler 1 gün de burada kalıp gezmeli. Bu çerçevede bu yıl Özel İdare veKarayolları, Gaziantep - Adıyaman karayolunu duble haline getirecek.

Bu yol özel idare bütçesinden yapılacak aynı şekilde İslahiye-Hatay karayolunun da yapımına başlanacak. Bu sene bunun altyapısını tamamlayacağız. Yani, Malatya ve Kayseri'den çıkanlar Gaziantep'e gelecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugmanin-ustu-cam-fanusla-kapatilacak_60465.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • iğrenç ötesi, bu ne ya YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!