Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeus Talanı İzliyor

Fotoğraf Zeus Sunağı'ndan. Edremit Körfezi'ni kuşbakışı selamlayan sunak, Çanakkale'nin Küçukkuyu ilçesinde, “bin pınarlı” İda Dağı'nın (Kaz Dağları) tüm değerlerini içinde barındıran Adatepe Köyü yakınlarındaki Gargara Tepesi'nde bulunuyor. Mitolojiye göre tanrıların tanrısı Zeus, Truva Savaşı'nı bu tepeden yönetmiş.

Cumhuriyet EGE
Zeus Talanı İzliyor

Fotoğraf Zeus Sunağı'ndan. Edremit Körfezi'ni kuşbakışı selamlayan sunak, Çanakkale'nin Küçukkuyu ilçesinde, “bin pınarlı” İda Dağı'nın (Kaz Dağları) tüm değerlerini içinde barındıran Adatepe Köyü yakınlarındaki Gargara Tepesi'nde bulunuyor. Mitolojiye göre tanrıların tanrısı Zeus, Truva Savaşı'nı bu tepeden yönetmiş. Ve daha sonra adına yapılan sunakta, tanrılara kurban verilir, onlardan bereket, sağlık dilenilirmiş. Öykü ne denli gerçek bilinmez! Ama bir başka gerçek var ki, o da bugün Zeus'un talanı izlemek zorunda bırakıldığı.

Dünyanın “oksijen deposu” olarak tescillediği, uzmanların, duyarlı kesimlerin mutlaka korunması gerektiğini vurguladığı Kaz Dağları, bugün uluslararası altın sermayesi ve yerli işbirlikçilerinin tehdidi altında. Doğayı koruması gereken resmi yetkililer, yurttaşı “elinde kazma kürekle bölgede altın aramaya” çağırabiliyor. Bölgenin gerçek sahibi yurttaşlar ise, burada yetişen meyve, sebzenin, sürdürülebilir turizmin değerini bildiklerini vurgulayarak, “Ölüler altın takmaz”, “Kazdağları'nda hayat altından değerlidir” söylemiyle mücadele kararlılıklarını yineliyorlar. Eskiden insanlar tanrılara kurban verirlermiş. Şimdilerde ise 2-B, Maden Yasası, gizli anlaşmalarla doğa, bilinen “tanrılara” kurban edilmek isteniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeus-talani-izliyor_64901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!