Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeyrek Sarnıcı Restore Ediliyor

Bizans döneminin önemli yapılarından biri olan Pantokrator Manastırı'nın sarnıcı olan “Zeyrek Sarnıcı” restore ediliyor.

Hürriyet Gazetesiizans döneminin önemli yapılarından biri olan Pantokrator Manastırı'nın sarnıcı olan “Zeyrek Sarnıcı” restore ediliyor. Projeye ilişkin bilgi veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, göreve geldiklerinde mülkiyeti Piri Mehmet Paşa Vakfı'na ait sarnıcın içinde tinercilerin barındığını, atık suların sarnıca aktığını ve bu tarihi yapının çok kötü bir durumda olduğunu söyledi.

Vakıf mütevelli heyeti ile yapılan görüşmeler sonucunda 2004 yılı sonunda bir protokol imzalayarak, sarnıcı 10 yıllığına kiraladıklarını anlatan Demir, buraya fonksiyon verilinceye kadar vakfa aylık 700 YTL kira ödeyeceklerini, daha sonra gelir getirmeye başlayınca bunu tekrar değerlendireceklerini kaydetti.

Demir, vakfın da buradan elde edeceği gelirin belli bir oranını vakfa bağlı diğer kültür eserlerinin bakımı, restorasyonu ve onarımı için kullanacağını bildirdi.

Sarnıcın mülkiyet probleminin çözümlenmesinin ardından rölöve-restitüsyon-restorasyon ve tesisat projelerinin hazırlatılarak Anıtlar Kurulu'ndan onaylatıldığını, bu arada İSKİ ile de çevreden sarnıcın içine akan tüm atık suları engellediklerini anlatan Demir, bu çalışmaların ardından restorasyon için ihaleye çıktıklarını kaydetti.

Demir, ihaleyi 3 milyon 850 bin YTL bedelle Atölye Mim Tasarım ve Yapım Limited Şirketi'nin kazandığını ve birkaç gün içinde yer teslimini yapacaklarını söyledi. Restorasyon çalışmalarının 2007 yılının sonunda biteceğini belirten Demir, ”Çok güzel bir proje oldu. Bienalde kullanılacak. İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde çok değerlendirilecek.

Kültürel ve sanatlar faaliyetler için kullanılacak. Sergi alanları olacak. Onun için de buranın değerlendirilmesi konusunda sivil toplum kuruluşlarına açığız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeyrek-sarnici-restore-ediliyor_50610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!